Mamy zgrany zespół
W raciborskim szpitalu, przy ul. Gamowskiej, ruszyła bezpłatna Szkoła Rodzenia Świadome Macierzyństwo. Personel własnymi siłami zorganizował zajęcia i niezbędny sprzęt. Mieszkanki Raciborza, na zajęciach, mogą poszerzyć swoją wiedzę, zwiedzić oddziały oraz na bieżąco konsultować swoją ciążę.
Wszystkie kobiety uczestniczące w szkole zostały podzielone na grupy. W zależności od stopnia zaawansowania ciąży spotykają się w gronie pań, których dotyczą te same kwestie. Większość z nich ma już za sobą lekturę książek na temat ciąży i rodzenia. Dla niektórych to już kolejna ciąża. Pomimo tego, blisko 40 raciborzanek zgłosiło się do szkoły przy ul. Gamowskiej. Skąd pomysł realizacji tej inicjatywy? – Mieszkanki naszego powiatu nie wiedzą co mamy w naszym szpitalu. Nasze oddziały są dobrze wyposażone i pracujemy ze świetnie wykwalifikowanym personelem – wyjaśnia Barbara Grześ, lek. medycyny, współorganizatorka szkoły rodzenia. – Chcemy pokazać kobietom, że tu o nie dbamy i jednocześnie wzbogacić ich wiedzę – dodaje.
Zaawansowana lekcja
11 sierpnia odbyły się pierwsze zajęcia dla kobiet w zaawansowanej ciąży. Na miejscu byli również partnerzy kobiet. Pierwsza, teoretyczna część to wykład m.in. o tym kiedy zaczyna się poród i trzeba przyjechać do szpitala, co ze sobą zabrać, co wziąć dla dziecka, jakich potrzeba dokumentów oraz roli osoby towarzyszącej. Druga część to obchód sal porodowych i prezentacja przyrządów, wspomagających rozwiązanie. Ważną częścią lekcji są ćwiczenia na matach i piłkach gimnastycznych.
Prawdziwe odpowiedzi
Barbara Grześ wraz z Renatą Kowalewską, lek. med. o specjalizacji położnictwo i ginekologia, zorganizowały szkołę w ekspresowym tempie. – Przygotowania zaczęły się w lipcu. Nasi szefowie poparli pomysł i zaczęliśmy działać – opowiada Barbara Grześ. Dzięki pozyskaniu sponsorów oraz pomocy dyrekcji szpitala, wyposażono salę ćwiczeń w nowy sprzęt. Personel bierze udział w akcji dobrowolnie i bez dodatkowego wynagrodzenia.
Plan wykładów i ćwiczeń obejmuje m.in. przygotowanie do porodu, naukę technik karmienia piersią, pielęgnację noworodka, psychologię porodu, łagodzenie bólu czy poród w wodzie. – Myślę, że wkrótce więcej osób się do nas przyłączy. Na pewno na zajęciach pojawi się anestezjolog, być może specjalista z poradni laktacyjnej – mówi prowadząca zajęcia.
Co daje kobietom szkoła rodzenia? – Przekazujemy im wiedzę praktyczną, dajemy prawdziwe odpowiedzi. Można o wszystko zapytać, a my odpowiemy wprost i zrozumiale. Poza tym zobaczą jak wygląda nasz oddział. Jesteśmy w stanie już teraz stworzyć zgrany zespół – tłumaczy Barbara Grześ. Dodatkowo każda uczestniczka po kursie otrzyma dyplom.
Okiem kobiet
Na zajęciach pojawiły się panie z całego powiatu, większość przyszła z partnerami. Niektóre z nich mają już za sobą poród. – Dowiedziałam się o szkole rodzenia w mojej przychodni. Wcześniej rodziłam w zupełnie innych warunkach, jeszcze w starym szpitalu. Takie zajęcia dają mi komfort. Mogę się dopytać i otrzymam fachową odpowiedź – mówi Beata Wala, mieszkanka Raciborza. – Na zajęcia namówiła mnie koleżanka. Pomimo tego, że mam już doświadczenie, bo to moja druga ciąża, dowiaduję się o nowych rzeczach. Będę kontynuować i następnym razem postaram się przyjść z mężem – zapewnia Anna Rebidas-Król. Uczestniczki mogą dodatkowo konsultować się telefonicznie z prowadzącymi zajęcia. Do ich dyspozycji jest lekarz i położna.
(woj)
Bezpłatne badania dla kobiet
Badania na oznaczenie „przeciwciała anti – HIV” dla kobiet ciężarnych w I i III trymestrze ciąży
Diagnostyka obejmuje kobiety na stałe zamieszkałe w naszym powiecie. Jedna osoba może skorzystać z dwóch badań. Warunkiem wykonania badań jest posiadanie skierowania od lekarza ginekologa – położnika. Badania są dobrowolne na wniosek zainteresowanych. Do laboratorium przy ul. Gamowskiej można się zgłaszać w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godz. 6.00 – 11.00 i 14.00 – 16.00 oraz w czwartki od 14.00 – 18.00. Diagnostyka dla ciężarnych trwa od 26.04.2010 do 17.12.2010. Badania nie mają wpływu na decyzję o przyjęciu kobiety do szpitala. Po szczegółowe informacje można dzwonić pod nr (32) 755 51 91.
Badania na nosicielstwo paciorkowca z grupy B (GBS)
Skierowane są do ciężarnych mieszkanek powiatu raciborskiego od 35 do 37 tygodnia ciąży. Diagnostykę wykonuje laboratorium mikrobiologiczne przy ul. Gamowskiej 3. Wymagane jest skierowanie od lekarza ginekologa – położnika i próbka z wymazem. Badania trwają do 17.12.2010, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 14.00. Więcej informacji pod numerem: (32) 755 51 70.
Badania na obecność toksoplazmozy i cytomegalii
Badania skierowane są do ciężarnych mieszkanek powiatu raciborskiego. Aby laboratorium w Szpitalu im. Rostka w Raciborzu mogło zbadać kobietę, potrzeba skierowania od lekarza ginekologa – położnika. Drzwi laboratorium są otwarte w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godz. 6.00 – 11.00 i 14.00 – 18.00, a w piątki od 14.00 do 18.00. Każdej ciężarnej mogą zostać wykonane dwa badania, w I i III trymestrze ciąży. Akcja finansowania diagnostyki toksoplazmozy i cytomegalii trwa do 17.12.2010. Więcej informacji po numerem telefonu (32) 755 51 91.
Badania na antygen raka jajników
Warunkiem wykonania badania będzie pobranie talonu. Talon na bezpłatne badania można odebrać w siedzibie Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu przy placu Okrzei 4 (I piętro; pok. 106). Liczba talonów na badania jest ograniczona! Z oferty badań mogą skorzystać wszystkie kobiety – mieszkanki powiatu raciborskiego. Diagnostyka odbywa się w laboratorium szpitala przy ul. Gamowskiej. W poniedziałki, wtorki, środy, piątki w godz. 6.00 – 11.00 i 14.00 – 16.00, w czwartek w godz. 14.00 – 18.00. Liczba talonów na badania jest ograniczona. Szczegółowe informacje pod nr tel. 32 755 51 91.