Święto z krzywym
Tak bogatej w artystów jesieni w miejskiej kulturze jeszcze nie było.
Dlaczego nauczycielom funduje się koncert gwiazdy? – pyta czytelniczka i podejrzewa, że władza robi sobie kampanię przed wyborami.
– Wszystko można podpiąć pod zarzut o robienie kampanii – mówi prezydent Raciborza gdy pytamy dlaczego tegoroczne obchody Dnia Nauczyciela okrasi występ Grzegorza Turnaua. Tej jesieni scena RCK ugości pod rząd trzech bardzo znanych artystów estradowych. Animatorzy kultury już mogli nacieszyć się Czesławem Śpiewa, ale to już tradycja, że ludzie kultury świętują z gwiazdą. Był koncert Stanisława Sojki, przyjechała do nich Aga Zaryan – to już norma, że samorząd funduje lokalnym twórcom taki występ. Inaczej dotąd było z oświatowcami. Jeszcze niedawno Dzień Nauczyciela świętowano w placówkach oświatowych. Za miejsce nauczycielskiej gali służyła sala gimnastyczna, a część artsytyczną zapewniali uczniowie. Teraz, gdy otwarto po remoncie RCK, właśnie tam odbędą się obchody święta miejskiej oświaty. Prezentem będzie występ Grzegorza Turnaua. – Czy to jakaś elita, że tak im fundują gwiazdę? – docieka czytelniczka, prosząc o zachowanie anonimowości. Pytamy o pomysł na Dzień Nauczyciela prezydenta Mirosława Lenka. – To nasz nowy sposób na uatrakcyjnienie oferty RCK. Część sali zajmą nauczyciele i pracownicy oświaty, ale resztę miejsc zamierzamy biletować i sprzedać fanom artysty. Podobnie było z koncertem Czesław Śpiewa – wyjaśnia urzędnik z Batorego.
Jeszcze hojniej włodarz zamierza potraktować raciborzan w święto niepodległości. Dotąd 11 listopada stawiano na powagę i zadumę nad losami ojczyzny, organizując akademie. – Powinniśmy ten dzień obchodzić radośnie – uważa prezydent Lenk i zaprasza do sali widowiskowej RCK przy ul. Chopina na koncert gwiazdy. Będzie nią wokalista grupy „De Mono” Andrzej Krzywy, znany choćby z polskiego przeboju wszechczasów „Kochać inaczej”. Wstęp na imprezę będzie wolny. Czy starczy miejsc? – Obiekt jest pojemny, sądzę, że wszyscy chętni się zmieszczą – mówi prezydent. Tym samym powraca on do rozwiązań stosowanych za poprzednika. Jan Oscuhowski zapraszał tak mieszkańców na operetkę i koncert muzyki klasycznej.
(ma.w)