Kolejne dotacje na usuwanie skutków powodzi
Ponad 80 procent Polaków popiera przejęcie obowiązków odbioru i zagospodarowania śmieci przez samorządy w zamian za stałą opłatę pobieraną od każdego mieszkańca. Poparcie to jest niemal tak samo duże wśród mieszkańców bloków, jak i domów jednorodzinnych.
Jeszcze w ubiegłym roku Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął trzy kolejne decyzje o dofinansowaniu zadań polegających na usuwaniu skutków tegorocznej powodzi.
Dotację do kwoty ponad 630 tys. złotych otrzymał Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych na naprawę zabezpieczeń przeciwpowodziowych w gminach: Nędza, Gorzyce, Radlin i Wodzisław Śląski. Zakończenie tych prac przewidywane jest w połowie 2011 roku.
Dotację do kwoty blisko 600 tys. złotych otrzymało Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach na naprawę kanału odpływowego oraz przyczółków na zbiorniku w Goczałkowicach oraz remont zapory bocznej i urządzeń drenażowych zapory czołowej w Kozłowej Górze. Instalacje te zostały zniszczone w wyniku powodzi jaka miała miejsce w naszym regionie w maju i czerwcu. W Goczałkowicach fala powodziowa była dwukrotnie większa niż w 1997 roku. W tej sytuacji nie było szans na uratowanie umocnień skarpy kanału odpływowego i dylatacji na przyczółkach sztolni spustu dennego. Zniszczony został też system zasuwy spustu przelewu burzowego – elementy niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania goczałkowickiego zbiornika, pełniącego ważną funkcję przeciwpowodziową w zlewni Małej Wisły.
Jeszcze bardziej pilne okazały się naprawy zniszczeń po powodzi na Rowie świerklanieckim, będącym częścią zapory w Kozłowej Górze. Tam pojawiły się już nawet przesiąki w skarpach i nasypach zapory. Dalsze zwlekanie z naprawą wiązałoby się z wyłączeniem tego obiektu z eksploatacji i utratą ważnej dla województwa rezerwy powodziowej.
Do tej pory Zarząd Funduszu – zgodnie ze specjalnymi zasadami dofinansowania przedsięwzięć związanych z wystąpieniem klęski żywiołowej – udzielił już wsparcia finansowego w postaci dotacji w wysokości ponad 20 mln zł dla kilkudziesięciu zadań polegających na usuwaniu skutków tegorocznej powodzi oraz związanych z doposażeniem służb ratowniczych. Beneficjentami tej pomocy są przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego, administratorzy lub właściciele rzek, urządzeń wodnych, wodociągowych instalacji ochrony środowiska oraz Komendy Wojewódzkie Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej ,a także formacje ratownicze działające w ramach służby cywilnej.
(eco)