Banany w czekoladzie, zapałczane równania, taniec z pomponami…
... to jedne z wielu tematów zajęć pozalekcyjnych prowadzonych już od trzech miesięcy w Szkole Podstawowej nr 18 w ramach projektu „Szkoła wielka jak świat”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
W dużym skrócie poniżej przedstawione zostaną wrażenia z wybranych zajęć.
Przepisy kulinarne na zajęciach języka niemieckiego „Deutsch ist einfach, Deutsch macht Spa?” wzbudziły wśród ich uczestników najwięcej emocji, a finał czyli konsumpcja dostarczyła nowych wrażeń smakowych i sprawiła im wiele radości.
Na zajęciach „Przyjaznej matematyki” uczniowie bardzo „nagłówkowali się”, by ułożyć zapałczane równania, tangramy, czy szkielety brył, a rywalizacja między grupami wzmogła ich motywację do pracy.
Ruch przy muzyce z pomponami, czy ćwiczenia z nietypowym przyrządem okazały się strzałem w dziesiątkę na zajęciach tanecznych i sportowych grach i zabawach. Wielkie owacje otrzymali aktorzy koła teatralnego po przedstawieniu Jasełek. Gromkie brawa bili im nie tylko koledzy i koleżanki, ale również rodzice oraz społeczność lokalna podczas gościnnego przedstawienia w kościele Matki Bożej.
Uczestnicy Klubu Europejskiego poprzez różnorodne zadania wymagające współdziałania w grupie oraz zastosowanie różnorodnych technik informacyjnych takich jak Internet, multimedialne programy edukacyjne zdobywają wiedzę na temat krajów Unii – poznają ich stolice, flagi, położenie geograficzne oraz różnorodne ciekawostki związane z tymi krajami. Rewelacją okazały się zajęcia na temat 3D w ramach „Przyrodniczego Koła Eksperymentalnego”, uczniowie nie kryli zainteresowania, a specjalne okulary i anaglify dały im możliwość obserwacji przestrzennych obrazów.
Na zajęciach języka angielskiego „Adventures with English” dla klas I –III oraz „Master your English” dla klas IV-VI uczniowie poszerzają swoją wiedzę językową w różnych dziedzinach życia codziennego, tworzą banki słówek, układają dialogi, pogłębiają wiedzę na temat krajów anglojęzycznych. Uczniowie podczas zajęć korzystają ze słuchawek, sprzętu audiowizualnego oraz słowników i gier dydaktycznych.
Zajęcia artystyczne oraz ceramiczne przede wszystkim rozbudzają wrażliwość artystyczną dziecka, kształtują zdolności manualne, dzieci zdobywają szerszy zasób wiedzy plastycznej.
„Integracja”, „Tworzymy grupę”, „Mój obraz siebie”, „Ja i inni”, „Gdy napotkam przeszkodę” to tematy warsztatów terapeutycznych prowadzonych w oparciu o program „Lubię świat, bo lubię siebie”.
„Informatyka dla smyka” to zajęcia komputerowe dla uczniów klas I-III. Oprócz standardowych czynności jak pisanie tekstów i rysowanie, uczestnicy mają czas na zabawę z komputerem w nowej pracowni z laptopami, które zostały pozyskane z projektu.
W projekcie uczestniczy obecnie 274 uczniów. Zajęcia cieszą się niezwykłą popularnością, o czym świadczy dobra frekwencja uczestników projektu. Przyciągają swoją atrakcyjnością, gdyż urozmaicane są różnego rodzaju metodami aktywizującymi, programami multimedialnymi, sprzętem CD AUDIO oraz licznymi, ciekawymi pomocami dydaktycznymi, które zostały pozyskane z projektu w kwocie ok. 30.000 zł. Po zakończeniu projektu wzbogacą one bazę szkoły.
(SP 18)