Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (977) Data wydania: 08.02.11

Dzwony biją w rytm sikawki

W 1902 roku powołano do życia OSP w Babicach. Na jej czele stanął nauczyciel Majs. Strażacy mieli do dyspozycji sikawkę ręczną, która pochodziła z Paczkowa.
Dzieje strażnicy od 1957 r. spisywał w kronice Józef Pielczyk, który na wstępie zaznaczył, że będzie ją prowadził najrzetelniej jak się da i do końca swojego życia. Tak też zrobił. Kronika była w jego rękach do 2004 r., kiedy w wieku 80 lat zmarł. Od tej pory historię OSP spisuje Antoni Łyczek.
 
Do roku 1957 babiccy strażacy używali sikawki ręcznej z 1882 r. Na 1957 r. datuje się bowiem poświęcenie nowej motopompy leopolia m800 o pojemności 800 litrów oraz figury św. Floriana. Figurę zamówiono w Katowicach i zapłacono za nią tysiąc złotych. Wieziono ją do Babic taksówką, pociągiem i furmanką.
 
Siedziba i sprzęt
 
Babice bardzo długo miały malutką remizę. Według zapisów Józefa Pielczyka służyła ona od XVIII wieku. Remiza stała obok szkoły przy ul. Wiejskiej, w ogródku pana Badury. Była tak mała, że sikawka konna mieściła się tam z biedą.
 
W 1969 r. na rozkaz komendy powiatowej stara sikawka zostaje rozebrana i sprzedana na złom. Koła kupili strażacy, brąz z maszyny o łącznej wadze 305 kg ofiarowano parafii w Babicach w celu odlania nowych dzwonów. Resztę pieniędzy zainwestowano w ogumiony wóz konny do przewożenia sprzętu i ludzi na akcje gaśnicze.
 
Rok później odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru jednostki. Wyszywane płótno z wizerunkiem św. Floriana poświęcił ówczesny proboszcz Babic ks. Kolenda. Koszt wykonania sztandaru pokryły 44 osoby, głównie strażacy i mieszkańcy wioski.
 
W 1978 r. strażacy, po 20 latach służby, wymienili leopolię na wyremontowaną polonię – dar raciborskich strażaków.
 
Nabór i marzenia
 
W 1987 r. zakupiono działkę pod nową remizę. Do dziś nie ma jednak decyzji o budowie. Dwa lata później odbył się nabór 14 nowych ochotników. Najstarszy, Andrzej Pazurek, miał 18 lat, najmłodsi Arnold Tomala i Piotr Kocur po 14 lat. Młodzi strażacy już po 11 miesiącach służby wzięli udział w pożarze łąk w Babicach.
 
W 1994 r. nastąpiła przeprowadzka ze starej remizy do garaży dawnego kółka rolniczego. Tego samego roku OSP otrzymało samochód marki Żuk. 14 lat później postawiono słup na syrenę alarmową przy siedzibie OSP.
 
Działalność strażaków w Babicach jest bardzo mocno związana z życiem całej wioski. Niemal przy każdej okazji zaznaczali swoją obecność m.in. wkładem pracy. Największym marzeniem tutejszych strażaków jest na pewno nierozwiązana sprawa remizy. – Bardzo by nam była nowa remiza przydatna. Taka z prawdziwego zdarzenia, z salą, w której można by przeprowadzić zebranie na każde zawołanie – napisał w 1995 r. Józef Pielczyk.
 
Wybrane akcje OSP Babice
  • 1974 r. wielki pożar torfowisk obok lasów w Babicach. Pożar trwał miesiąc. Pomimo ciężkiej pracy jednostek z całej okolicy, dopiero kilkudniowe opady deszczu go ugasiły.
  • 1983 r. zapaliła się podłoga w sali tanecznej w Karczmie Babice. Pożar ugaszono.
  • 1985 r. Odra zalewa na cztery dni Zawadę Książęcą. OSP Babice pomaga umacniać wały workami z piaskiem.
  • 1986 r. W ciągu pięciu dni odnotowano dwa wyjazdy do pożaru roszarni w Nędzy. Spłonęły dwie stodoły. Złapano podpalacza.
  • 1992 r. OSP Babice jedzie do trzech pożarów. Płonie lasek brzozowy Emila Kuśki, lasek Marii Krasek oraz lasy w Kuźni Raciborskiej.
  • 2003 r. Płonie pole suchego żyta w Adamowicach. 50 ha pola spłonęło, gdyż strażacy byli poza zasięgiem źródeł wody.
Najważniejsze zmiany w zarządzie OSP Babice
  • 1902 r. komendant Mais, nauczyciel
  • 1905 r. naczelnik Albert Krasek
  • 1912 r. naczelnik Józef Przybyła
  • 1914 r. naczelnik Jan Gorki
  • 1940 r. naczelnik Stanisław Pielczyk
  • 1942 r. naczelnik Antoni Pocz
  • 1946 r. naczelnik Jan Adam
  • 1947 r. naczelnik Franciszek Górecki
  • 1948 r. naczelnik Alojzy Knura
  • 1953 r. naczelnik Karol Kałus, prezes Ernest Matuszek
  • 1978 r. naczelnik Ernest Matuszek, prezes Gerhard Tomala
  • 1983 r. naczelnik Jan Rakoczy
  • 1990 r. naczelnik Anton Łyczek
  • 2000 r. naczelnik Gerhard Wydra
  • 2002 r. naczelnik Krystian Flut
  • 2010 r. naczelnik Łukasz Siedlaczek, prezes Hubert Dziedzioch
(woj)