Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (979) Data wydania: 22.02.11

W tym roku dzik nie taki zły

Jedyne kłopoty z dzikami jakie odnotowano w tym roku to kolizje drogowe.
Choć do wiosny jeszcze daleko, wszystko wskazuje na to, że obecna, stosunkowo łagodna zima zatrzymała dziki w lasach. Mieszkańcy Babic, Markowic czy Nędzy mogą wreszcie odetchnąć po kłopotliwych wizytach.
 
– W porównaniu do lat poprzednich nie  mamy zgłoszeń o zniszczeniach poczynionych przez te zwierzęta – mówi Krzysztof Sporny, kierownik referatu ochrony środowiska, gospodarki wodnej i rolnictwa Starostwa Powiatowego w  Raciborzu. – Z tego co wiem, nikt nie zgłaszał pojawienia się dzików w gminach, bo tam najczęściej odbierane są sygnały od mieszkańców – dodaje pracownik starostwa. – Mieliśmy z tymi zwierzętami problemy w latach poprzednich, jednak teraz jest spokojnie – przyznaje Ilona Zoń z Urzędu Gminy w Nędzy. Dlaczego ludzie nie chcą gości z lasu na swoim terenie? Wizyta dzików wiąże się najczęściej ze sporymi szkodami w uprawach, ogródkach działkowych, ogrodach oraz placach zabaw i skwerach leżących w pobliżu lasów.
 
Konsekwencje kontaktu z dzikami mogą być jednak znacznie poważniejsze. Potencjalne  zagrożenie trwa przez cały rok. Zwierzęta w okolicach ruchliwych szlaków komunikacyjnych mogą stanowić poważne zagrożenie dla ruchu kołowego. Ranne, w tym potrącone przez samochód dziki oraz chroniąca swoje potomstwo locha, mogą być agresywne i niebezpieczne oraz stwarzać realne zagrożenie dla ludzi w ich okolicy. – Dziki zbliżają się do ludzkich siedzib, bo są do tego przyzwyczajane  – mówi Rajmund Micha, leśniczy i łowczy z rudzkiego koła myśliwskiego Odyniec. – Ludzie wyrzucają jedzenie a to ściąga zwierzęta. W społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że dzik sobie nie poradzi bez dokarmiania  człowieka. Nic bardziej mylnego. Te zwierzęta są przyzwyczajone aby przetrwać nawet srogą zimę bez pomocy ludzi. Dzików teraz na naszym terenie jest nieco mniej dzięki odstrzałom – dodaje Michna.
 
Choć na terenie powiatu raciborskiego jest spokojnie, do Urzędu Marszałkowskiego wpływa coraz więcej wniosków o przyznanie odszkodowań za straty spowodowane przez zwierzęta łowne, głównie dziki. Większość wniosków dotyczy kolizji drogowych ze zwierzętami lub szkód wyrządzonych przez dziki w ogródkach działkowych lub przydomowych np. zniszczonej siatki, płotu czy wyrwanych drzewek. I choć ustawa określa, że administrację w zakresie łowiectwa, jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej, sprawuje samorząd województwa, to zapisy dotyczące odpowiedzialności za szkody są bardzo precyzyjne. – Ustawa przewiduje odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody łowieckie wyrządzone przez zwierzęta łowne wyłącznie w uprawach i płodach rolnych na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich. Odszkodowania z tego tytułu wypłaca zarząd województwa ze środków budżetu państwa, dokonując jednocześnie oględzin i szacowania szkód. Zniszczenia ogródków nie wchodzą więc w zakres odpowiedzialności samorządu województwa – wyjaśnia Aleksandra Marzyńska, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Śląskiego.
 
Obecnie trwają też prace nad opracowaniem i zaktualizowaniem granic obwodów łowieckich w całym województwie śląskim. Dotychczasowy podział został opracowany przez wojewodę jeszcze w 2001r. Od tego czasu nastąpiły jednak zmiany na terenach poszczególnych obwodów, wynikające choćby z rozbudowy infrastruktury drogowej czy zabudowy terenów rolnych czy leśnych.
 
Adrian Czarnota