Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (979) Data wydania: 22.02.11

Przemoc i nadużycia w Krzanowicach

Krzanowice przyjęły gminny program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ofiar tej przemocy. Radni miejscy, którzy zapoznali się z założeniami projektu mieli do niego wiele uwag.
Radny Andrzej Cybulski pytał o formę przemocy, która została opisana w projekcie programu. Pisze tam, że rodzajem przemocy jest np. ostentacyjne opuszczenie pomieszczenia. Wątpliwości radnego wzbudził również punkt opisujący przemoc jako zabranianie spotkania z kimś oraz grożenie nie dania pieniędzy. – Co to znaczy „z kimś”? Jeśli zabronię dziecku spotkań z kimś po to, aby nie wpadło w złe towarzystwo, to to też będzie przemoc? – dopytywał radny. – W tym przypadku ocena przemocy będzie zależała od interpretacji osoby, która będzie kontrolować rodzinę – skwitował.
 
Jak wychować dziecko?
 
Jan Lach zastępca przewodniczącego rady miejskiej stwierdził, że program może prowadzić do nadmiernej ingerencji w rodzinę. – Zapisy w programie mogą prowadzić do nadużyć. Nie akceptuję zapisów mówiących o zakazach i nakazach jako o przemocy. Bez tego nie da się wychować dziecka – mówił podniesionym głosem. Dodał, że rozumie, że nie wolno stosować przemocy fizycznej wobec dzieci, ale zapisy w projekcie stawiają rodzica bez żadnych praw w stosunku do dzieci.
 
Na pytania odpowiadała Małgorzata Krzemien kierownik GOPS-u. Tłumaczyła, że pisząc program na podstawie literatury specjalistycznej. Opisane przypadki przemocy dotyczyć mają zarówno dzieci jak i osób dorosłych. – Zapisy opisujące formy przemocy mówią o ich nadużywaniu. Pojedyncze zdarzenie, które zostało opisane nie oznacza od razu stosowania przemocy – wyjaśniała Małgorzata Krzemien. – Idziemy w złym kierunku – wtórował kierownik radny Tadeusz Kulesza. – Zatrzymujemy się na części opisowej, gdy ważniejsze są kierunki działania programu – dodał.
 
Brak precyzji
 
Radni Jan Lach i Marek Burban nadal widzieli niebezpieczeństwo w części opisowej projektu. Stwierdzili, że młodzież może to wykorzystać i do szantażu rodziców. Powodem ma być brak precyzji w zapisach, co i kiedy można uznać za przejaw przemocy w rodzinie.
 
Kierownik Krzemien zaproponowała, że może usunąć część opisową programu, lecz na jej treść nie może wpłynąć, gdyż opiera się ona na literaturze naukowej.
 
W rezultacie, ośmioma głosami „za”, czterema „wstrzymał się” i dwoma „przeciw”, rada przyjęła uchwałę o programie przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Działalność programu będzie finansowana ze środków gminnych, a dokładnie z budżetu GOPS w Krzanowicach. Program rusza w 2011 r.
 
Główne zadania programu:
1. Stworzenie systemu  na rzecz przeciwdziałania przemocy. Do systemu będą należeć instytucje lokalne oraz ich kadra, które mogą działać na rzecz zapobiegania przemocy.
2. Powołanie zespołu interdyscyplinarnego. W jego skład wejdą specjaliści z instytucji należących do systemu.
3. Działanie zespołu m.in. w środowiskach zagrożonych przemocą w rodzinie. Diagnozowanie problemu przemocy. Interwencje, opracowania i realizacja planów pomocy w środowiskach dotkniętych przemocą. Realizacja programu pomocy ofiarom przemocy w rodzinie.
4. Podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności osób realizujących zadania programu.
5. Zmiana postawy mieszkańców wobec przemocy.
6. Działalność punktu konsultacyjnego dla rodzin i osób dotkniętych przemocą.
 
(woj)