Rodziny z problemem alkoholowym
Radni gminy Kornowac przyjęli uchwałę o powołaniu programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Głównym celem programu jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie oraz zwiększenie dostępności i skuteczności pomocy dla rodzin, w których dochodzi do przemocy.
Informacje na temat przypadków przemocy w rodzinie na terenie gminy są zbierane przez komendę policji w Raciborzu, dzielnicowych, szkoły oraz ośrodek pomocy społecznej.
W 2009 r. w obrębie gminy policjanci założyli 19 niebieskich kart. W 2010 r. było ich 14. Niebieskie karty są zakładane przez funkcjonariuszy podczas interwencji domowych, gdy zachodzi podejrzenie wystąpienia przemocy w rodzinie.
W szkołach najczęstszymi przypadkami przemocy są zaczepki, wyśmiewanie, zastraszanie czy przezywanie. W raporcie sporządzonym na potrzeby urzędu gminy wynika jednak, że przypadki agresji w szkołach są sporadyczne.
Pracownicy socjalni są również świadkami aktów przemocy, lecz ofiary agresji zwykle nie chcą zgłaszać tych zdarzeń i zaprzeczają ich występowaniu.
Podobnie jak w innych gminach, ofiarami przemocy w gminie Kornowac są zwykle kobiety i dzieci. Sprawcami są zwykle mężczyźni pod wpływem alkoholu. Z raportu wynika, że występowanie przemocy jest najczęstsze w rodzinach z problemem alkoholowym.
Zjawiska przemocy w rodzinie najczęściej dzieją się za zamkniętymi drzwiami i w wielu przypadkach nie dochodzi do ich ujawnienia – czytamy w treści dokumentu.
Przyjęcie programu jest związane z powołaniem zespołu interdyscyplinarnego, który będzie koordynował zadania związane zarówno z powstrzymaniem przemocy, informowaniem i edukowaniem czym jest przemoc oraz ochroną ofiar przemocy.
Według definicji zawartej w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, przemoc to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie albo zaniechanie naruszające prawa do dobra osobistego osób, członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym a także cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
(woj)