Zostań Przewodnikiem Domowych Finansów
A gdzie odbywa się edukacja finansowa? Niestety w przeciwieństwie choćby do naszych południowych sąsiadów, Czech, Polska nie posiada zaakceptowanego przez MENiS programu edukacji finansowej na wszystkich szczeblach szkolnej edukacji. Wiedzę tę zdobywamy w domu, czytając prasę, obserwując świat finansowy dookoła nas. Wiedza nasza jest wyrywkowa, nieusystematyzowana, nie posiadająca zakorzenionych podstaw. Efektem są często błędne, pochopnie podejmowane decyzje, które często mają negatywne skutkami finansowe na kilka nawet lat.
Hasło Edukacja finansowa czy ekonomiczna kojarzą się raczej z pojedynczymi projektami niż z procesem, w którym powinniśmy uczestniczyć od najwcześniejszych lat. Realizowane projekty adresowane są zwykle do wąskich grup odbiorców, a wraz z ich zakończeniem zanika często możliwość dalszego korzystania z przekazywanej wiedzy.
Fundacja Wspomagania Wsi wraz z Narodowym Bankiem Polskim od 2008 roku przygotowują lokalne organizacje pozarządowe do pełnienia funkcji Przewodnika Domowych Finansów. Chcielibyśmy aby w każdej polskiej gminie edukacja finansowa miała swoje stałe miejsce i swoich trenerów.
Przewodnik Domowych Finansów służy upowszechnianiu edukacji finansowej w sposób zorganizowany, poprzez określone miejsce, trenera oraz program bazujący na jednakowych materiałach, utrzymujący wysoki standard prowadzonych działań.
O tym jak ważny jest dostęp do informacji, pomoc, konsultacje czy nawet zwykła rozmowa pomagająca rozwiązać finansowy problem przekonali się już trenerzy edukacji finansowej z wielu małych miejscowości w Polsce.
W ponad 200 takich miejscach odbywały się lub będą odbywać szkolenia z zarządzania długiem i planowania domowego budżetu, w czasie których trener programu edukacji finansowej nauczy jak planować domowe finanse, jak określać i realizować cele finansowe , jak oszczędzać i jak wydawać rozsądnie, oraz jak i gdzie pożyczać?
Mamy nadzieję, że tworzona dzięki finansowaniu Narodowego Banku Polskiego sieć Przewodników Domowych Finansów na stałe wpisze szkolenia z edukacji finansowej na mapę nieformalnej, pozaszkolnej edukacji społecznej.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych prowadzeniem edukacji finansowej na terenie swojej miejscowość – od aktywistów lokalnych zrzeszonych w różnych organizacjach bądź działających mniej formalnie, po przedstawicieli władz gminnych, szkół i ośrodków kultury na spotkanie otwarte, w czasie którego zaprezentujemy model Przewodnika Domowych Finansów, rezultaty naszych wspólnych działań i podzielimy się dobrymi praktykami dotyczącym rozwiązywania palących problemów społecznych. Udział w spotkaniu jest otwarty i całkowicie bezpłatny.
Spotkanie odbędzie się 23 marca 2011 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Zawierciu w godz. 10-14. Zachęcamy do przyjazdu osoby z całego województwa śląskiego, nie tylko z okolic Zawiercia.
Więcej informacji można uzyskać u Anny Kosidło z Fundacji Wspomagania Wsi, ul. Bellottiego 1 w Warszawie, tel. 22 636 25 70 do 75, adres email: akosidlo@fww.org.pl
Ewa Barlik
Dyrektor biura Stowarzyszenia Gazet Lokalnych