Estetyka obejścia
Ostatnia część raportu komisji rolnictwa przy radzie gminy Kornowac. Sprawozdanie mówi o stanie rolnictwa na terenie gminy Kornowac. W poprzednich częściach pisaliśmy o jakości gruntów w gminie, charakterystyce gospodarstw pod kątem ich powierzchni, melioracji, ukształtowaniu terenu i kwasowości gleb. W niniejszej części raport skupia się na hodowli zwierząt.
Do korzystnych zjawisk należy zaliczyć przekształcenie tradycyjnej gospodarki rolnej w rolniczą gospodarkę towarową spełniającą wymogi unijne. Wiodącym kierunkiem w produkcji rolnej na terenie gminy jest produkcja roślinna, a tu przeważają uprawy zbóż, następnie ziemniaków, kukurydzy i rzepaku. Brak obornika rolnicy zastępują roślinami strukturotwórczymi, co jest bardzo korzystnym zjawiskiem (bobik, poplony).
Brak danych GUS nie pozwala na przedstawienie w liczbach stanu pogłowia zwierząt gospodarskich. Nie ulega wątpliwości, że wiodącym kierunkiem w hodowli jest produkcja trzody chlewnej. Nie mamy wielu gospodarstw nastawionych na hodowlę bydła, na terenie gminy zlokalizowane są trzy kurniki, dwa z nich nastawione na produkcję jaj konsumpcyjnych i jeden z przeznaczeniem na hodowlę brojlerów. Są gospodarstwa, w których miłośnicy koni utrzymują ich po kilka sztuk w celach rekreacyjnych.
Hodowla zwierząt jest nieskoncentrowana, dlatego nie stanowi zagrożenia dla środowiska i nie jest uciążliwa dla mieszkańców. Każde gospodarstwo prowadzące hodowlę ma kryty zbiornik na gnojówkę i płytę obornikową oraz jest pod stałym nadzorem służb weterynaryjnych.
Pięć gospodarstw prowadzi ekologiczną produkcję żywności. Gospodarstwa są pod stałą kontrolą oraz posiadają certyfikat gospodarstwa ekologicznego.
Nasi rolnicy chętnie uczestniczą w organizowanych przez ODR różnych formach szkolenia (kursy, olimpiady rolnicze, wycieczki na „Dni Otwartych Drzwi”).
W związku z ograniczeniem hodowli i zwiększeniem usprzętowienia gospodarstw, ich właściciele poświęcają więcej czasu na estetykę obejść. Aktywizują się w pracach kółek rolniczych lub kół gospodyń wiejskich.
Ważną gałęzią rolnictwa jest pszczelarstwo, nasi hodowcy nie mają wprawdzie własnego stowarzyszenia, ale są zrzeszeni w ościennych kołach pszczelarskich.
Na terenie gminy jest 27,14 ha wód stojących, służących hodowli karpia. Stawy zlokalizowane na ciekach podstawowych czy melioracji szczegółowej, poprawiają mikroklimat i są ozdobą krajobrazu.
(woj)