Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (984) Data wydania: 29.03.11

Z bojowym nastawieniem

Anna Szmelcer z „Polska wolna od GMO” spierała się 23 marca z miejscowymi  rolnikami na temat szkodliwości roślin genetycznie modyfikowanych.

Goszcząca na posiedzeniu powiatowej komisji rolnictwa Szmelcer stwierdziła m.in. że z GMO w Polsce jest jak było wcześniej w Paragwaju: oficjalnie go nie ma, a powszechnie wiadomo, że takich upraw jest wiele. 

Szmelcer pokazywała zdjęcie dwóch białych myszek – równych wiekiem ale znacznie różniących się wielkością. – Jedną karmiono tradycyjną żywnością, a drugą modyfikowaną – informowała. 

Radziła też chronić europejskie nasiona i brać przykład z zakonników, którzy już je przechowują „bo wiedzą, że coś się święci”.

– Możemy nie kupować ubrań czy nowego samochodu, ale żywność zawsze trzeba nabyć. Jesteście bardzo ważni – chwaliła ekspertów rolniczych zaproszonych na obrady. Ci uznali jej prezentację za „tendencyjną”. – Liczyłem na obiektywną prawdę. W oleju czy cukrze nie stwierdzono żadnych szkodliwych składników. Dzięki krzyżówkom plony wzrosły wielokrotnie. Nie możemy mówić, że GMO jest tylko „be” – mówił Stanisław Ostrowicz, jeden z najbardziej doświadczonych ekspertów rolniczych w powiecie.

Szef komisji rolnictwa Ryszard Winiarski przytoczył stanowisko ministerstwa rolnictwa. – Jesteśmy za mali by interweniować, fachowcy z samej góry twierdzą, że uprawa roślin genetycznie modyfikowanych nie narusza prawa – mówił. Kierujący referatem rolnictwa w starostwie Krzysztof Sporny choć jest zwolennikiem idei „wolności od GMO” powątpiewał w merytoryczność materiałów przygotowanych przez Annę Szmelcer. – To głównie dane amerykańskie, a gdzie rodzime? My pracujemy na materiałach Polskiej Akademii Nauk – podsumował urzędnik.

Za pomocą multimedialnej prezentacji Anna Szmelcer alarmowała:

– 70% chorób powodowanych jest przez złą żywność;

– 70% nasion jest opatentowanych przez koncerny;

– tylko 3 korporacje dostarczają pasze, co jest niepokojące

(ma.w)