Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (989) Data wydania: 03.05.11

Zanieczyszczenie wody

Powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna przeprowadziła kontrolę i ocenę jakości wody pitnej w gminie Kornowac. Gmina posiada trzy wodociągi: Rzuchów, Pogrzebień-Kornowac i Kobyla-Łańce. W gminie nie ma ujęć wodociągowych, przez co wodę kupuje się z Wodzisławia Śląskiego, Raciborza i Dzimierza.

KORNOWAC. Z analizy sanepidu wynika, że gmina zakupuje na dobę 350 m sześc. wody na 4869 mieszkańców (w tym 69 m3 z PWiK w Wodzisławiu, 97,8 m3 z Dzimierza i 158 m3 z Raciborza).

W ciągu 2010 r. pracownicy PSSE w Raciborzu przeprowadzili na terenie gminy Kornowac 23 badania jakości wody. Badaniu podlegało do 47 parametrów fizykochemicznych oraz od trzech do sześciu mikrobiologicznych.

 

Wyjaśnienie w skrócie nieprawidłowości przez sanepid:

Nadmiar żelaza i bakterii w wodzie w Rzuchowie występował chwilowo.

Bakterie w wodociągu Pogrzebień-Kornowac występowały w maju 2010 r. a przyczyną zanieczyszczenia było rozszczelnienie zbiornika Zbytki. Po około tygodniu zanieczyszczenia już nie wykryto. Nadmiar chloru w tym wodociągu był spowodowany neutralizacją zanieczyszczenia bakteriologicznego.

Mętność wody w wodociągu Kobyla-Łańce nie jest szkodliwa dla zdrowia, lecz sanepid zaleca aby była ona jak najmniejsza. Wysoki poziom żelaza również nie wpływa na zdrowie, choć stanowi utrudnienie w korzystaniu z wody w gospodarstwach domowych. Przyczyną wysokiego poziomu żelaza jest nieprawidłowe funkcjonowanie stacji uzdatniania wody w Dzimierzu.

Podajemy wyniki badań dotyczące parametrów i bakterii, które przekroczyły wartość dopuszczalną oraz ogólną ilość bakterii w wodzie o temp. 22 st. C po 72 godzinach.

Wodociąg Rzuchów:

  • Żelazo (µg/l) – wartość maksymalna: 250 (wartość dopuszczalna: 200)
  • Ogólna liczba bakterii po 72 godz. (jtk/1 ml) – wartość maksymalna: 160

Wodociąg Pogrzebień-Kornowac:

  • Chlor wodny (mg/l) – wartość maksymalna: 0,4 (wartość dopuszczalna: 0,3)
  • Benzo(a)piren (µg/l) – wartość maksymalna: 0,012 (wartość dopuszczalna: 0,010)
  • Bakterie grupy coli (jtk/100 ml) – wartość maksymalna: 80 (wartość dopuszczalna: 0)
  • Escherichia coli (jtk/100 ml) – wartość maksymalna: 50 (wartość dopuszczalna: 0)
  • Enterokoki (paciorkowce kałowe) (jtk/100 ml) – wartość maksymalna: 43 (wartość dopuszczalna: 0)
  • Clostridium perfringens (łącznie ze sporami) (jtk/100 ml) – wartość maksymalna: 29 (wartość dopuszczalna: 0)
  • Ogólna liczba bakterii po 72 godz. (jtk/1 ml) – wartość maksymalna: 160

Wodociąg Kobyla-Łańce:

  • Mętność (NTU) – wartość maksymalna: 2,6 (wartość dopuszczalna: 1)
  • Żelazo (µg/l) – wartość maksymalna: 550 (wartość dopuszczalna: 200)
  • Ogólna liczba bakterii po 72 godz. (jtk/1 ml) – brak danych

Oprac. (woj)