Choroba nie zaczeka
Wykład o wstydliwym problemie z moczem inaugurował prozdrowotną akcję.
Dodajmy życia do lat, nie lat do życia – takie motto towarzyszyło VII Dniom Promocji Zdrowia w Szpitalu Rejonowym.
Cykl prelekcji o zdrowiu, które jest wartością, rozpoczął urolog z 20-letnim stażem Jacek Madejski. Mówił o „gubieniu moczu” – problemie dotykającym głównie kobiety powyżej 44 roku życia (nawet 20% tej populacji). – Opóźnione leczenie tego schorzenia jest nieskuteczne. Gdy pojawia się ból i niekontrolowane, często występujące oddawanie moczu trzeba koniecznie skonsultować się ze specjalistą – mówił o chorobie utrudniającej paniom codzienność. Leczenie choroby sprowadza się do kilku metod: lekami (przestrzegał, że tanie specyfiki powodują skutki uboczne); ćwiczeniami (np. poprzez wkładanie do pochwy ciężarków) a także z udziałem chirurga i najnowszego przy użyciu diod.
W holu szpitalnym ustawiono stoiska firm z branży ochrony zdrowia. Jedną z nowości tu oferowanych były protezy piersi. Prezentował je sklep ze sprzętem rehabilitacyjnym, który działa w szpitalu. Protezy – w zależności od ich rodzaju – można kupić w cenie od 250 do 450 zł. Są refundowane przez NFZ. Więcej na temat ich stosowania będzie można dowiedzieć się 2 czerwca. Wtedy przy ul. Rzeźniczej odbędzie się spotkanie w klubie amazonek.
Obok działań organizowanych w szpitalu (prelekcji na temat raka piersi (m.in. pokaz ich samobadania) i radioterapii, raka skóry i chorób nowotworowych przewodu pokarmowego) odbyła się akcja edukacyjna w SP 1 – gdzie kosmetolog mówiła młodzieży o grzybicy skóry i paznokci
(ma.w)