Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (994) Data wydania: 07.06.11

Jedna ochotnicza jednostka

OSP w Wojnowicach powołano dokładnie 27 grudnia 1909 r. Oryginalny statut jednostki przetrwał do dziś. Na pierwszym zebraniu wybrano zarząd, a w nim Johana Zacharzowskiego jako prezesa i Johana Kutczerę jako komendanta.

Według informacji najstarszych mieszkańców, pierwsza remiza powstała tuż po zawiązaniu się straży. Była to mała szopka w centrum wioski, niedaleko kościoła. Służyła strażakom do 1933 r.

W remizie stała sikawka konna. Był to główny sprzęt pożarniczy, który obsługiwało do ośmiu strażaków. W czasach drugiej wojny światowej wojska rosyjskie przejęły ten sprzęt i używały go do pompowania wody do koryt, z których piły konie. Po wojnie sikawkę wepchnięto do rzeki Cyny gdzie niszczała. W 1947 r. komendant Franc Kołodziej oraz inni strażacy i mieszkańcy wioski zdecydowali o odremontowaniu sikawki. Zrobiono to na tyle dobrze, że sikawka jest sprawna do dziś, a OSP Wojnowice używa jej w zawodach sikawek konnych. Ostatni wyjazd sikawki do pożaru odnotowano w 1960 r. Jeszcze w latach dwudziestych ubiegłego wieku jednostka dysponowała motopompą fisher, lecz sprzęt zaginął w latach 40. ubiegłego wieku podczas wojennej zawieruchy. 

Jako główne źródła wody do gaszenia pożarów służyły trzy zbiorniki, zwane kałużami.

W 1934 r. podjęto decyzję o budowie nowej remizy. Powstała na miejscu starej, miała dwa garaże i była częściowo murowana.

Druga OSP

W 1950 r. na ternie PGR-u w Wojnowicach powołano wewnętrzną straż pożarną. W jej skład wchodzili pracownicy gospodarstwa. Ze względów politycznych jednostka miała zawsze lepszy sprzęt niż ochotnicy z wioski (np. motopompę). Jednostka z PGR-u była jednak prężna i zdyscyplinowana, zawdzięczano to jej komendantowi Maksymilianowi Szmańcie. Strażacy z PGR brali również udział, na równi z wiejską OSP, w uroczystościach na terenie sołectwa.

Kiedy utworzono kombinat PGR w Raciborzu, pod który PGR w Wojnowicach należał, OSP z PGR-u zaczęło podupadać. Pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku już praktycznie nie funkcjonowało, a większość członków jednostki przeszła do wiejskiego OSP.

Pompa i wozy

W 1960 r. jednostka z Wojnowic otrzymała od jednostki z Raciborza motopompę. Wożono ją na wozach konnych do 1962 r., kiedy do OSP sprowadzono z Dziewiętlic samochód dodge. Tzw. doczka służyła do 1969 r. A jej miejsce zastąpił lublin. Samochód był o wiele lepiej wyposażony do działań strażaków. Cieszyli się nim do 1987 r. kiedy zupełnie odmówił posłuszeństwa. Przez niemal rok OSP było bez wozu. W 1988 r. jednostka otrzymała od raciborskich strażaków nowszego żuka, którego w 1995 r. wymieniono na większego stara. Star woził strażaków do 2005 r. a na jego miejsce sprowadzono z Salzburga magirusa, który służy do dziś.

Remiza

W latach 80-tych ubiegłego wieku zdecydowano o budowie nowej remizy. Samochód lublin mieścił się w starej co do centymetra i parkując wóz w remizie strażacy musieli uważać aby nie uderzyć w tyną ścianę jednostki. Powodów do przeprowadzki było jednak znacznie więcej (m.in. potrzeba budowy świetlicy wiejskiej, która mogła powstać najszybciej właśnie razem z remizą). Budowa nowej siedziby strażaków trwała cztery lata. Ukończono ją w 1988 r. i pełni swoją funkcję do dziś.

Sztandar 

Już około 1920 r. nastąpiło poświęcenie pierwszego sztandaru. Według opowiadań był to sztandar bardzo ładny, miał fioletowy kolor i wyszyty wizerunek św. Floriana. Sztandar podczas drugiej wojny swiatowej, zgodnie z rozkazem ówczesnych władz, został wywieziony do Nysy. Miał tu przeczekać do końca wojny. Niestety, od tej pory ślad po nim zaginął. Dopiero w 1969 r., dzięki uporowi i staraniom najstarszych ochotników, jednostka nabyła nowy sztandar – „symbol wiążący wszystkich członków straży w jedną ochotniczą jednostkę” – jak pisał w kronice jednostki Konrad Badziura.

Dzisiaj

Obecnie jednostka liczy 52 członków, w tym 16 honorowych. Funkcjonuje drużyna młodzieżowa. OSP obsługuje wszystkie imprezy na terenie wioski, prowadzi pogadanki w szkołach i przedszkolach. Jednostka sama organizuje festyny, w zeszłym roku dochód z takiej imprezy przeznaczono na zakup torby medycznej R1. Od 2009 r. OSP Wojnowice posiada Złotą Odznakę na sztandar. Największym marzeniem strażaków jest doposażenie jednostki.

Wybrane wyjazdy OSP Wojnowice:

  • 1978 r. pożar stodoły w Wojnowicach. Stodoła długa na blisko 100 metrów, była pełna słomy. Z ogniem walczyło kilkanaście jednostek straży. Stodoły nie udało się ocalić, a działania OSP Wojnowice trwały około siedmiu dni.
  • 1978 r. pożar kościoła w Samborowicach. Prawdopodobnie od uderzenia pioruna zapaliła się wieża, której nie udało się uratować.
  • Lata 80-te ubiegłego wieku seria pożarów stert ze słomą w Ocicach, Wojnowicach i Samborowicach. Jak się później okazało, była to sprawka podpalacza, którego złapano.
  • 1994 r. seria podpaleń stodół w Lekartowie. Doszczętnie spłonęły dwie stodoły, trzecią i największą w okolicy udało się uratować.
  • 1997 i 2010 r. podczas powódzi OSP walczyło z żywiołem i pomagało ludności w Krzanowicach i Czerwięcicach. 
  • 2011 r. podpalono śmieci i oponę przy mostku w Wojnowicach, zaalarmowani strażacy, po dotarciu na miejsce, nie mieli wiele pracy.

Byli członkowie zarządu OSP Wojnowice:

  • Prezesi: Konrad Kramarczyk, Ryszard Kapinos, Wincent Niedzbała, Rudolf Niedzbała, Alojzy Lodzik, Jerzy Morawiec, Alojz Szczepanek.
  • Naczelnicy: Adolf Wycisk, Krystian Janosz, Jerzy Krajczy, Bernard Badziura, Henryk Grygarczyk.

Obecny zarząd OSP Wojnowice:

  • prezes: Alfred Kramarczyk
  • naczelnik: Adam Stróż
  • zastępca prezesa: Krystian Niedzbała
  • zastępca naczelnika: Witold Warzecha
  • gospodarz: Artur Kupka
  • kronikarz: Jan Grabowski
  • członek zarządu: Krystian Janosz

Od 18 do 19 czerwca przy remizie w Wojnowicach odbywać się będzie festyn parafialny z okazji 25-lecia kapłaństwa ks. Piotra Bekierza. W organizację festynu, poza Osp zaangażowane są wszystkie organizacje z terenu wioski. 

Od 1984 do 1985 r. przy OSP w Wojnowicach funkcjonowały dwie sekcje kobieco-dziewczęce. Były to wówczas jedyne drużyny żeńskie w całej gminie Krzanowice. Sekcje zostały jednak rozwiązane, jak tłumaczy kronika, przez brak dyscypliny, zaangażowania i frekwencji.

(woj)