Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (996) Data wydania: 21.06.11

Wszyscy zostają na miejscu, strażacy idą gasić

W 1925 r. sołtysem Gamowa był Józef Modlich i, jak opisuje kronika miejscowych strażaków, to z jego inicjatywy powołano Ochotniczą Straż Pożarną. Pierwszy zarząd tworzyli: Jan Czekała (prezes), Feliks Modlich (zastępca prezesa) i Józef Figiel.

Już w pierwszym roku swojej działalności jednostka dysponowała sikawką konną, którą sprowadzono ze Starej Wsi. W 1926 r. strażacy po raz pierwszy wykorzystali swój sprzęt w gaszeniu pożaru domu, który zapalił się od uderzenia pioruna.

Na dziesięciolecie istnienia OSP ufundowano sztandar jednostki. Drugi sztandar zakupiono ze składek członków straży, w 2000 r. Oba sztandary są w posiadaniu strażaków do dziś.

Straż działała wówczas podobnie jak w innych wioskach, sikawkę ciągnęły konie gospodarzy, którzy mieli wyznaczone do tego dyżury. W nocy bezpieczeństwa pilnował stróż zaopatrzony w trąbkę, którą ostrzegał przed niebezpieczeństwem i mógł nią, w razie potrzeby, wybudzić resztę drużyny.

Ściana do tyłu

Siedziba OSP od początku mieściła się w tym samym miejscu. Jeszcze przed wojną w komórce remizy znajdował się mały areszt. Przy budynku mieścił się staw – naturalny zbiornik z wodą używana do gaszenia. Na początku lat 60-tych ubiegłego wieku, z powodów ciągłego doposażania jednostki, zdecydowano o rozbudowie remizy. 

W 1964 r. oddano do użytku zupełnie nową remizę. Starsi strażacy pamiętają, że podczas budowy zorientowano się, że remiza stoi zbyt blisko ulicy. Strażacy, którzy w czynie społecznym budowali strażnicę, zdecydowali o przesunięciu budynku tak, żeby wyburzyć ścianę, która nachodziła na drogę, i przesunąć cały budynek o jedną długość. Do dziś przy remizie pozostały ślady niedoszłych fundamentów. Gdyby nie ówczesna decyzja o przesunięciu remizy, ulica w stronę Gamowa mogłaby być dziś co najwyżej drogą rowerową.

Obecnie w remizie trwa remont. Będzie tu odnowiona świetlica i kuchnia. Remont zaczęto z pieniędzy gminy, kończą go już sami strażacy.

Pojazdy

Sikawka konna służyła strażakom aż do 1971 r., kiedy jednostka pozyskała swój pierwszy samochód. Jeszcze wcześniej, w 1955 r. na zawodach wojewódzkich jednostka zajęła I miejsce, a w nagrodę za dobry wynik otrzymała motopompę. Podobne osiągnięcie udało się powtórzyć w 1969 r.

W 1979 r. na stan jednostki trafił star 29 przekazany z PSP w Raciborzu. Auto nie było jednak przystosowane do akcji pożarniczych i dzięki społecznej pracy kowala i innych samochód został skarosowany. Star był eksploatowany do 2000 r. Był to rok, w którym strażacy z Brzeźnicy chcieli złomować swój leciwy wóz, zaś gospodarz z Gamowa ofiarował strażakom inną używana ciężarówkę. Przez trzy miesiące trwały prace członków OSP nad budową, z trzech pojazdów, jednego sprawnego i przystosowanego do akcji gaśniczych. Kabina została ze stara, podwozie i silnik z ciężarówki gospodarza, natomiast zbiornik z wodą i nadbudowę dopasowano z pojazdu z Brzeźnicy.

Kiedy po budowie wozu do jednostki przyszedł kontroler, był pewien, że za nieprzepisowy samochód odejmie strażakom punkty. Ci jednak byli już po przeglądzie swojego wozu, co wybiło wszelkie argumenty z rąk kontrolera.

Gamów to rodzina

Obecnie jednostka liczy 30 członków, w tym 12 czynnych. Jako jedyni w gminie Rudnik strażacy posiadają drużynę młodzieżową, przez co bez problemów zajmują pierwsze miejsca na zawodach.

Poza działalnością w OSP strażacy z Gamowa uczestniczą we wszystkich uroczystościach i imprezach na terenie wioski. Mówią, że Gamów to jedna wielka rodzina, ci sami ludzie są w szkole,  w radzie parafialnej, radzie sołeckiej i OSP. Wspólnie organizują dożynki, festyny i inne imprezy.

Największym marzeniem strażaków jest nowszy wóz, gdyż obecny, choć sprawny, już dawno powinien odejść na emeryturę.

Byli członkowie zarządu OSP Gamów

  • prezesi: Alfons Komorek, Feliks Pieruszka, Józef Kachel, Alojzy Musioł
  • naczelnicy: Oswald Kupka i Józef Wilczek

Kuchnia polowa

  • Gamów jako jedyna jednostka w gminie posiada wojskową kuchnię polową. Kuchnia jest sprawna. Kupiono ją używaną, a jej remontem zajął się Bernard Kampik. Sprzęt służy w wiosce, ale jest też  wypożyczany innym jednostką jako atrakcja podczas zawodów i festynów.

Obecny (niezmienny od 1999 r.) zarząd OSP Gamów:

  • prezes: Paweł Komorek
  • zastępca prezesa: Zygmunt Strzeduła
  • naczelnik: Joachim Musioł
  • zastępca naczelnika i kierowca: Bernard Kampik
  • sekretarz: Hubert Muszol
  • skarbnik: Jan Wilczek
  • kronikarz: Piotr Strzeduła

Wybrane wyjazdy OSP Gamów:

  • 1928 r. pożar gospodarstwa w Gamowie. Cała wioska pomaga gasić pożar. Jeden z sąsiadów właściciela płonącego gospodarstwa odmawia korzystania ze swojej studni. Mówi, że strażacy wyczerpią całą wodę, którą on będzie potrzebować. Podczas akcji gaszenia jeden strażak traci oko. W akcji strażacy ratują część zabudowań. W domu gospodarza, który odmawia wody, od czasu pożaru zalewa piwnice.
  • 1963 r. pożar gospodarstwa w Gamowie. Stodoła jest pełna płodów rolnych. Na szczęście grupa ochotników jest w pobliżu i udaje im się ugasić pożar wiadrami napełnianymi gnojówką.
  • 1970 r. pożar szkoły w Gamowie. Ogień powstaje prawdopodobnie od lampy, która nagrzewa małe kurczaki. Jedną z pamiętnych strat w pożarze jest motocykl dyrektora szkoły. W bliskim sąsiedztwie szkoły znajduje się stodoła wypełniona sianem. Bezradna kobieta, właścicielka stodoły rzuca w siano chleb św. Agaty, który według tradycji chroni przed pożarem i celnikami. Ku zdziwieniu wszystkich świadków, płomienie omijają gospodarstwo kobiety. W Gamowie do dziś, co roku wszyscy święcą chleb i trzymają go w domach i budynkach gospodarczych. Św. Agata równie skutecznie chroni posiadaczy poświęconego chleba w czasach komunizmu, gdy przez granicę przewożone są towary akcyzowe.
  • 1975 r. w czasie trwania festynu w Gamowie pali się budynek gospodarczy. Wodzirej krzyczy ze sceny: „wszyscy zostają na miejscu, strażacy idą gasić”. Ochotnicy ratują dom, który przylega do ogarniętego ogniem budynku. Z zabawy tego dnia muszą zrezygnować.
  • 1992 r. pożar lasów w Kuźni Raciborskiej. Gamów bierze czynny udział w akcji.
  • 1997 r. powódź nawiedza powiat raciborski. OSP pomaga w ewakuacji ludzi i zwierząt oraz dobytku w Siedliskach i Lasakach. Strażacy są na miejscu do końca działań przeciwpowodziowych.
  • 2009 r. podczas ulewy, deszcz zmywa z pól błoto i nanosi je na drogę w Rudniku. Gamów pomaga przy przywracaniu porządku i usuwaniu błota z drogi.
  • 2010 r. kolejna powódź. OSP Gamów pomaga mieszkańcom swojej gminy, szczególnie w Lasakach.

(woj)