Nowoczesność za murami
Po sześciu dekadach swoją siedzibę zmienia Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu.
– Do nowego budynku powinniśmy się przenieść pod koniec roku – zapewnia Mariusz Zychma z raciborskiego Zakładu Poprawczego. W budynku na Płoni liczba miejsc zwiększy się z 66 do 72. – Będziemy mogli przyjąć większą liczbę wychowanków. Ale o tym czy zapełnimy wszystkie miejsca decyduje sąd, który kieruje wychowanków do zakładu poprawczego – mówi Zychma. Nowy Zakład wyposażony będzie w nowoczesny kompleks sportowy. W jego skład wejdzie sala gimnastyczna, siłownia oraz wielofunkcyjne boisko. – Ułatwi nam to funkcjonowanie. Dotąd musieliśmy korzystać z miejskiej bazy sportowej. Teraz nie będzie już to potrzebne, wszystko będziemy mieć na miejscu – informuje Zychma.
Zakład będzie posiadać również nowoczesny system zabezpieczeń. – Nie wnioskowaliśmy o nowy budynek. Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że obecny zakład nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Postanowiło że powstanie nowy, który te wymogi spełni – mówi kierownik. Większe bezpieczeństwo ma zapewnić system monitoringu, elektroniczne zamki w drzwiach oraz mur wokół zakładu. – Wychowankowie mogą poczuć się odizolowani, co wpłynie niekorzystnie na proces ich resocjalizacji. My, jako wychowawcy będziemy starać się stworzyć przyjazną dla nich atmosferę – informuje Zychma. Dużym udogodnieniem nowego budynku jest to, że posiada sale odwiedzin. – To duży atut. W obecnym zakładzie musimy udostępniać w tym celu sale lekcyjne – mówi kierownik internatu. W zakładzie na Płoni, podobnie jak w obecnym, znajdować się będzie 6 grup wychowawczych. Wychowankowie zamieszkają w trzyosobowych pokojach. Dużym plusem jest to, że w każdej z nich swój gabinet będzie mieć wychowawca. – Dotąd wszyscy wychowawcy mieli wspólny pokój. Teraz każdy z nich będzie mieć pokój na terenie swojej grupy. Ułatwi to kontrole oraz pomoc wychowawczą – mówi Mariusz Zychma.
Nowy zakład wybuduje firma „Borbud” z Raciborza. – Cieszymy się, że wygrała raciborska firma. Współpraca z nią jest bardzo dobra. Prace przebiegają bardzo sprawnie – kończy Mariusz Zychma.
Wojciech Kowalczyk
Pozytywy przenosin:
• Budynek nowego zakładu wybudowano przy dotychczasowych warsztatach szkolnych.
• Nowe zaplecze sanitarne.
• Kompleks sportowy na terenie zakładu.
• Nowy zakład poprawczy posiadać będzie sale odwiedzin.
• Możliwość zwiększenia liczby wychowanków z 66 do 72.
• Krótsze ciągi komunikacyjne na terenie zakładu, co ułatwi szybkie przemieszczanie się.
• Nowy system zabezpieczeń.
Negatywy przenosin:
• Zaburzenie procesu resocjalizacji wychowanków spowodowane odizolowaniem ich od społeczności miejskiej.
• Duży dystans między nowym zakładem a centrum miasta. Przez to wychowankowie będą mniej przydatni do pomocy w pracach na terenie miasta.