Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (1004) Data wydania: 09.08.11

Lekarstwa nie trafiają do najbiedniejszych

Leki z naszej apteczki, którym kończy się ważność mogą trafić tylko do kosza.

 

W ogólnopolskich mediach coraz częściej słyszy się o marnowaniu leków, które zamiast do pieca mogłyby trafiać do ubogich pacjentów. Na drodze stoją bowiem przepisy, które zabraniają wprowadzania takich farmaceutyków do obrotu. Aptekarze tłumaczą, że to dla dobra pacjentów. Również tych najbiedniejszych.

Chodzi o wyrzucane leki, którym jeszcze nie skończyła się data przydatności  a które trafiają do utylizacji. Od lat osiemdziesiątych sukcesywnie malała w Polsce liczba tzw. Aptek Darów, czyli miejsc, gdzie za darmo lub za symboliczne pieniądze najubożsi mogli otrzymać jeszcze nieprzeterminowane leki. Te pochodziły najczęściej z zagranicy, choć i polscy pacjenci przynosili do nich leki, których nie wykorzystali. Ostatnie takie apteki prowadzi Stowarzyszenie Lekarze Nadziei, które uważa, że bezduszne przepisy uniemożliwiają leczenie najuboższych.

W ubiegłym roku w samym tylko Raciborzu do utylizacji przekazano 680 kilogramów leków zebranych w aptekach, w Wodzisławiu zebrano ich 335 kilogramów a w Rybniku blisko tonę.  To w większości leki przeterminowane, jednak, jak szacuje prezes stowarzyszenia Zbigniew Chłap, część z nich nadal nadaje się do użytku. – Posiadamy ekspertyzę farmaceutyczną, według której wśród spalanych leków około 20 procent ma aktualny termin ważności i z powodzeniem nadaje się do zastosowania. To ogromne marnotrawstwo i pozbawienie możliwości leczenia tych, których nie stać na zakup leków. Staramy się mówić głośno o tej sprawie, zainteresować problemem posłów, pisaliśmy do pani minister Ewy Kopacz. Niestety, ministerstwo milczy w tej sprawie – przekonuje na łamach portalu rynekzdrowia.pl prof. Zbigniew Chłap, prezes Stowarzyszenia.

W Raciborzu, z samej tylko Apteki na Pod Różami przy  ulicy Ogrodowej, pracownicy urzędu miasta wraz z przedstawicielem firmy utylizującej odbierają co dwa miesiące trzy pełne worki leków. – To w większość całe opakowania tabletek, najczęściej przeterminowane. Ludzie wrzucają je do specjalnych pojemników, w które zostaliśmy wyposażeni przez firmę utylizującą. Są tak zabezpieczone, aby nie można z nich wyciągnąć niczego co zostało tam wcześniej wrzucone – mówi Ewa Szwedo, współwłaścicielka Apteki  Pod Różami. Leki zbierane są na zlecenie Urzędu Miasta w Raciborzu. Ten, raz na rok, w drodze konkursu wybiera firmę, która zajmuje się zbiórką i utylizacją farmaceutyków. 

Piotr Klima, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej i współwłaściciel raciborskich aptek uważa, że można znaleźć jakiś sposób aby część z niszczonych leków trafiała do potrzebujących, jednak obecne prawo na to nie pozwala. – Sprawa ma dwa aspekty. Pierwszy to kwestia niszczenia leków z magazynów. Istnieje możliwość przedłużenia ich okresu przydatności, jednak małe apteki nie zabiegają o to w instytucie leków, bo to kosztuje. Moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie leki, odpowiednio przechowywane mogły być stosowane np. w szpitalach pod kontrolą lekarzy. Drugi aspekt to leki trzymane w naszych mieszkaniach i tu sytuacja nie wygląda tak różowo – mówi Klima. Zdaniem farmaceuty, zarówno biedny jak i bardziej zamożny pacjent ma prawo do bezpiecznego leku a te z darów ludności mogą być niebezpieczne. – Pomijając możliwość nieprawidłowego przechowywania, nikt nie zagwarantuje, że mimo hermetycznych opakowań ktoś nie podmieni leku na podobny z wyglądu, ale o zupełnie innym działaniu – przestrzega.

(acz)