Kto do sejmu i senatu?
We wtorek 30 sierpnia mija termin zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów.
SEJM
Okręg wybiorczy nr 30 obejmuje powiat wodzisławski, raciborski, rybnicki i mikołowski oraz miasta Jastrzębie – Zdrój, Rybnik i Żory.
PO: Siedlaczek na miejscu czwartym
Numerem jeden na liście Platformy Obywatelskiej jest Joanna Kluzik-Rostkowska, pochodzi z Rudy Śląskiej, mieszka w Łodzi. To była posłanka i założycielka partii Polska Jest Najważniejsza. Na drugim miejscu poseł Marek Krząkała z Rybnika. Poseł Krzysztof Gadowski z Jastrzębia wystartuje z numerem trzy. Zaraz za nim poseł Henryk Siedlaczek z Raciborza, a na miejscu piątym Aneta Bokuniewicz, opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rybniku. Ryszard Zawadzki, poseł z Wodzisławia jest szósty na liście. Dwunasta z kolei jest Ewa Olszewska nauczycielka z Wodzisławia.
PiS z Małgorzatą Lenart
Prawo i Sprawiedliwość stawia na byłego wiceministra zdrowia, a obecnie posła Bolesława Piechę. Zaraz za nim posłowie Izabela Kloc z Mikołowa i Grzegorz Janik z Rybnika. Czwarte miejsce dla Mariana Drosio z Wodzisławia. To radny powiatowy i były Śląski Kurator Oświaty w Katowicach. Na miejscu piątym Małgorzata Lenart, położna w lecznicy na Gamowskiej i była radna miejska, znana z żarliwych wystąpień na sesjach. Grzegorz Matusiak z Jastrzębia – Zdroju wystartuje prawdopodobnie z miejsca 6. Na liście PiS jest także Regina Woźnica, radna z Rydułtów i Teresa Glenc, radna powiatu wodzisławskiego z Gorzyc. Prowadzone były rozmowy z Piotrem Cybułką, radnym powiatowym i kandydatem na burmistrza Radlina. Ten ostatecznie na start w wyborach się nie zdecydował. Poseł PiS Grzegorz Janik twierdzi, że do czasu zarejestrowania listy (termin wtorek godz. 24.00) mogą pojawić się zmiany. – Pierwsza trójka jest pewna. Co do dalszych miejsc może być różnie – powiedział nam w poniedziałek Janik.
Lider PSL z Gołkowic
Na liście wyborczej PSL w naszym okręgu wyborczym znajduje się pięć nazwisk z powiatu wodzisławskiego. Listę PSL otwiera Bronisław Karasek z Gołkowic. Zaraz za nim Piotr Szereda, związkowiec z Jastrzębia – Zdroju, a na miejscu trzecim Magdalena Zielonka z Raciborza (w poprzednich wyborach parlamentarnych reprezentowała SLD, startując jako bezpartyjna; jest specjalistką od zarządzania transportem; 40 głosów zabrakło jej by zasiadać w obecnej radzie miasta). Z numerem 4 na liście znalazła się Krystyna Kuczera z Syryni, pracownik Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu. Z numerem 7 wystartuje Tadeusz Sobala z Wodzisławia, były radny powiatowy. Wodzisław reprezentuje także Małgorzata Gwoździk (nr 16) pracownik banku PKO oraz na miejscu 18 Wioletta Bober z jastrzębskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa obejmującego swym zasięgiem powiat wodzisławski.
SLD bez kandydata z Raciborszczyzny
Decyzją Rady Krajowej SLD w jesiennych wyborach do Sejmu w naszym okręgu z numerem 1 wystartuje poseł Tadeusz Motowidło z Jastrzębia. Dwójka przypadła pochodzącej z Rybnika Magdalenie Ogórek, która wcześniej związana była z kancelarią prezydenta Kwaśniewskiego, a w zeszłym roku pracowała w sztabie wyborczym Grzegorza Napieralskiego. Trzecie miejsce, podobnie jak jedynka, przypadła jastrzębianinowi – radnemu wojewódzkiemu Marianowi Jaroszowi. Z naszych informacji wynika, że z numerem 4 wystartuje Irena Pierchała z Rydułtów, radna sejmiku województwa śląskiego. Szczegóły owiane są tajemnicą. Czy na dalszych miejscach są inni mieszkańcy powiatu wodzisławskiego? – Nie mogę nic powiedzieć, ponieważ jeszcze nie zarejestrowaliśmy listy – stwierdził w poniedziałek Marcin Gołębiewski, asystent posła Motowidły. Z Raciborszczyzny nie startuje nikt, od doświadczonego działacza lewicy dowiedzieliśmy się, że powodem braku tutejszej reprezentacji było niskie miejsce dla kandydatki na liście SLD.
PJN z Piotrem Klimą
Listę partii Polska Jest Najważniejsza gorączkowo domykano jeszcze w poniedziałek. Co już wiadomo to fakt, że z pierwszego miejsca wystartuje poseł Adam Gawęda. Racibórz reprezentują tu: Romana Kiedrowska (znana ze Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku; technik budowlany), 22-latka Alicja Lechowicz i znany farmaceuta Piotr Klima. Niespodzianką jest brak w gronie kandydatów Roberta Myśliwego, którego namawiał do startu osobiście Marek Migalski.
Ruch Autonomii Śląska nie wystawia kandydatów do sejmu.
SENAT
Okręg nr 30 w przypadku senatu podzielono na dwa mniejsze. Powstał okręg nr 72 obejmujący powiat wodzisławski, raciborski, Żory, Jastrzębie – Zdrój oraz okręg nr 73 (powiat rybnicki, Rybnik i powiat mikołowski).
Kandydatem do senatu w okręgu nr 72 jest Eugeniusz Wala. Startuje z Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartryjni.pl. Jego kandydatura jako pierwsza została zarejestrowana w Okręgowej Komisji Wyborczej w Rybniku. O mandat senatora walczył będzie także raciborski starosta Adam Hajduk. Startuje z lokalnego komitetu wyborczego, z którego wszedł do samorządu powiatowego – Razem dla Ziemi Raciborskiej. Uzyskał poparcie inicjatywy „Obywatele do Senatu”. Platforma Obywatelska wystawia wiceministra Adama Zdziebło, a PiS Grzegorza Dziewiora z Rybnika związanego z Rydułtowami. To były radny powiatu wodzisławskiego. Polskie Stronnictwo Ludowe stawia na Tadeusza Jedynaka z Żor, wiceprzewodniczącego komitetu strajkowego w latach osiemdziesiątych na kopalni Zofiówka. Kandydatem Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest Andrzej Bielawski, prawnik z Żor. Mniejszość Niemiecka zaproponowała start Annie Ronin, redaktor naczelnej Radia Mittendrin (nadaje głównie w internecie). Jest działaczką Mniejszości od 1998 r. W poniedziałek pani Anna nie zdecydowała jeszcze o udziale w wyborach. Polska Jest Najważniejsza do senatu wystawiła Wiesławę Ciurko z Rydułtów. To członkini Stowarzyszenia „Moje Miasto” i pracownik Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu.
Prawicę Marka Jurka reprezentuje w okręgu Ryszard Frączek. W poniedziałek prowadził zbiórkę podpisów niezbędnych do rejestracji listy. – Nie powiem jeszcze kto kandyduje, ale to ode mnie zależy, kto znajdzie się na czele listy – powiedział nam Frączek.
Ruch Autonomii Śląska nie wystawia kandydata do senatu w okręgu obejmującym powiat.
(raj, m)