Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (1009) Data wydania: 13.09.11

Problemem są procedury

Pieniądze na budowę Zbiornika Racibórz są zabezpieczone. Podobnie grunty na zamianę dla rolników. Teraz trzeba pokonać gąszcz procedur i koparki wjadą na teren Nieboczów.

6 września w Krzyżanowicach odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie budowy suchego zbiornika Racibórz. Koordynatorem spotkania był Marek Skorupa, wojewoda dolnośląski. Poza wojewodą byli obecni przedstawiciele władz gmin zaangażowanych i zainteresowanych zbiornikiem oraz urzędnicy odpowiedzialni za postęp prac.

Marek Skorupa przypomniał o najważniejszych ustaleniach, które były wynikiem poprzednich spotkań grupy.

Firmy mają potencjał

Prace przy budowie zbiornika idą pełną parą, została już podpisana umowa z firmą Hydroprojekt z Warszawy, która ma realizować prace. Projekt budowlany również jest już gotowy.

W sumie wpłynęło aż 18 ofert, między innymi z konsorcjów europejskich i azjatyckich.  – Rozmawiałem z jednym z wykonawców i twierdził, że jego firma byłaby w stanie wykonać taką inwestycję jak Zbiornik Racibórz w dwa lata. Taki potencjał firm budowlanych napawa optymizmem – skomentował wojewoda Skorupa. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem. Ekologiczna organizacja WWF Polska skierowała w sprawie zbiornika protest. Na tej podstawie generalny dyrektor ochrony środowiska częściowo uchylił swoją wcześniejszą, pozytywną decyzję.

Trwają wykupy gruntów we wsi Nieboczowy. – Ten proces już kończymy, a najważniejsze problemy zostały pokonane – zapewnił wojewoda dolnośląski. – Mieszkańcy rozumieją powagę przedsięwzięcia i pogodzili się już z tym faktem, że muszą zmienić swoje siedlisko na inną lokalizację. Mam nadzieję, że będą zadowoleni z nowych Nieboczów – dodał Artur Wójcik, dyrektor RZGW w Gliwicach. Nowe Nieboczowy mają powstać w sąsiedztwie Syryni.

Ziemia dla rolników

Agencja Nieruchomości Rolnych ma w sumie zabezpieczonych 300 ha gruntów na zamianę. Jest tylko problem z ich przekazaniem. Obecny na spotkaniu Adam Hajduk, starosta raciborski zauważył, że samo posiadanie gruntów na wymianę nie załatwia sprawy. – Niektórych gruntów rolnicy po prostu nie chcą – mówił. Wtórował mu Grzegorz Utracki, wójt gminy Krzyżanowice, który wystąpił w imieniu rolników z Bieńkowic. Przypomniał, że większość z nich chce zamiany gruntów i potrzeba na to około 120 ha ziemi. – Na razie spokojnie oczekują na ustalenia w tej sprawie, lecz długo spokoju nie będzie – ostrzegł wójt Utracki. Rolnicy z gminy Krzyżanowice zgadzają się na zamianę, lecz oczekują ziemi położonej niedaleko ich wiosek i o podobnej klasie. – Rozumiem, że niektórym rolnikom zależy na tym czy tamtym miejscu. Jednak jeśli posiadamy w dyspozycji ograniczony obszar to możemy w tym miejscu rozdzielić tylko tyle ile mamy. Rozumiem preferencje rolników, ale muszą się one nakładać na nasze możliwości – tłumaczył wojewoda Skorupa. Okazało się, że ANR wciąż zbiera informacje o potrzebach rolników na grunty zamienne i w miarę możliwości pozyskania nowych areałów będzie proponować inne lokalizacje.

Pieniądze są zabezpieczone

Adam Hajduk dopytywał również o sprawy finansowania inwestycji. Odniósł się tym do publikacji, mówiących o tym, że pieniądze na zbiornik zostaną przesunięte na budowę Wrocławskiego Węzła Wodnego. – Tego typu przesunięcia środków to sprawa wyłącznie techniczna. Nie ma to wpływu na budowę Zbiornika Racibórz. Zdecydowanie wolelibyśmy najpierw zrobić zbiornik a potem węzeł, ale modernizacja węzła jest znacznie prostsza i to zadanie może być już teraz realizowane – wyjaśnił Marek Skorupa. – Zbiornik Racibórz jest najważniejszy. Mamy zapewnione pełne finansowanie projektu zabezpieczenia przeciwpowodziowego dorzecza górnej Odry. To prawda, że powinno się iść z pracami od góry rzeki, ale w tej sytuacji to nie ma dużego znaczenia. Nie ma żadnych zagrożeń, że zabraknie pieniędzy – dodał Witold Krochmal, dyrektor Biura Koordynacji Projektu. Dodał, że finansowanie wszystkich inwestycji zabezpiecza Bank Światowy.

Mirosław Lenk, prezydent Raciborza, który do tej pory przysłuchiwał się dyskusji, poprosił o deklarację wojewody co do terminu rozpoczęcia budowy Zbiornika Racibórz. – Termin rozpoczęcia inwestycji do 2014 r. jest niezagrożony. Wierzę, że prace rozpoczną się wcześniej, nawet w pierwszym kwartale 2012 r. – odpowiedział wojewoda dolnośląski. Kluczowymi w sprawie mają być decyzje i działania wojewody śląskiego, którego nie było na spotkaniu w Krzyżanowicach. – Spodziewam się, że mogą pojawić się inne problemy. Przed nami okres zimowy, podczas którego wiele może się wyjaśnić – zakończył wojewoda Skorupa.

(woj)