Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (1010) Data wydania: 20.09.11

Aztekowie wśród raciborskich gimnazjalistów

15 września w Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna  Weltzla w Raciborzu gimnazjaliści raciborskich szkół byli świadkami niecodziennego wydarzenia.

W murach szkoły pojawili się członkowie plemienia Azteków, by zaprezentować niezwykle malownicze, tradycyjne stroje z przepięknymi, kolorowymi pióropuszami, które nosili ich przodkowie oraz zachwycić zgromadzoną publiczność tańcem rytualnym i muzyką plemienną.

Na nogach tancerzy były umieszczone grzechotki, które zostały zrobione z owoców pewnego rodzaju palmy, a w środku wypełnione pestkami. Celem tego spotkania była popularyzacja kultury indiańskiej.

Barbara Ostaszewska-Sanchez, Polka z pochodzenia, od 30 lat mieszkająca w Meksyku przybliżyła uczniom historię, tradycje i zwyczaje plemienne, pełniąc jednocześnie rolę  tłumacza. Ci niezwykli goście to rodzina, która propagując dawne zwyczaje indiańskie, pokazała zgromadzonym wykonane samodzielnie azteckie stroje i instrumenty muzyczne, takie jak bębny, piszczałki i grzechotki. Zaprezentowała również okolicznościowe tańce, wykonywane w kulturze azteckiej na różne okoliczności, takie jak: powitanie dnia, podziękowanie Matce Ziemi oraz  taniec wojenny. Mury szkolne na ponad dwie godziny rozbrzmiały muzyką płynącą z egzotycznych bębnów, grzechotek, piszczałek i muszli.

Ostatnią atrakcją było zaprezentowanie gry – peloty. Na filarze szkolnym, na głównym holu zawieszono obręcz, przez którą przerzucano piłkę. Trudność polegała na tym, że piłkę, ważącą zazwyczaj od 3,5 do 5 kilogramów, należało odbić przedramieniem. Gra, w tradycji Azteków, symbolizowała zmaganie się dwóch przeciwstawnych natur dobra – zła lub wykorzystywana była do rozwiązywania plemiennych sporów. W grze uczestniczyli jedynie mężczyźni, kobiety natomiast wybijały na bębnie rytm. Uczniowie byli zachwyceni żywą lekcją historii.

(G3)