Spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka
6 października w raciborskim Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II gościł minister, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Gościem uroczystości, obok przedstawicieli władz miasta i powiatu, był również poseł Henryk Siedlaczek.
Marek Michalak rozpoczął spotkanie z delegacjami przedstawicieli samorządów szkół podstawowych i szkół gimnazjalnych od przytoczenia idei propagowanych przez Janusza Korczaka, orędownika w walce o godność dziecka. Odniósł się także do wartości krzewionych przez patrona Gimnazjum nr 5 – Jana Pawła II.
Zwracając się do zebranych minister podkreślił, że jest reprezentantem i głosem dzieci, wspomniał także o możliwościach interweniowania w sprawach najmłodszych.
Zgodnie z przepisami ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka oraz Konstytucją RP – rzecznik nie zastępuje instytucji i organów odpowiedzialnych za podejmowanie działań związanych z ochroną praw dzieci. Rzecznik podejmuje czynności, gdy uzyska informację lub dostrzeże naruszenie praw i dobra dziecka. Wtedy: zwraca się do organów władzy publicznej, organizacji lub instytucji o złożenie wyjaśnień i udzielenie niezbędnych informacji, a także o udostępnienie akt i dokumentów; zwraca się do właściwych organów o podjęcie prawidłowych działań na rzecz dziecka z zakresu ich kompetencji; przedstawia oceny i wnioski zmierzające do zapewnienia skutecznej ochrony praw i dobra dziecka oraz trybu załatwiania spraw w tym zakresie. Podczs spotkania rzecznik odpowiadał na pytania dzieci oraz podkreślał wagę przysługujących im praw. Mowa była o respektowaniu praw dziecka, o instytucjach i mechanizmach, które funkcjonują w tym obszarze, a także o bezpieczeństwie w Internecie.
Uczniowie biorący udział w dyskusji zadawali pytania dotyczące bezbronnych młodych obywateli różnych państw. Dowiedzieli się, że we wszystkich krajach europejskich zabroniona jest przemoc wobec dzieci. Niestety, w Ameryce Południowej są tylko dwa państwa, które przestrzegają tej zasady. Są to Wenezuela i Urugwaj.
Pytano o to, w których krajach został wprowadzony zakaz pracy dla dzieci, co grozi osobie stosującej przemoc psychiczną, jakie są najczęściej łamane prawa dziecka w Polsce?
Słuchaczy zainteresowało, że w poprzednim roku było ok. 1700 interwencji ze strony rzecznika praw dziecka w sprawie edukacji np.: 70 odmów przyjęcia dziecka do szkoły z powodu cukrzycy, dużo spraw dotyczących alimentów, zasiłków itp. Przedstawiał procedurę postępowania w przypadku sprawcy przemocy fizycznej, psychicznej, instytucyjnej. Na koniec uczniowie pytali, gdzie mogą się zgłosić, kiedy zostaną naruszone ich prawa?
Pan minister mówił, że nie trzeba od razu kierować sprawy np. do kuratorium oświaty, czy sądu, tylko na niższe szczeble np. do rodziców, którzy są naturalnymi rzecznikami praw dziecka. Później są pedagodzy szkolni, wychowawcy, dyrektorzy szkolni, już na wyższym szczeblu jest policja, sąd rodzinny, pomoc społeczna, w której skład wchodzą wykwalifikowani specjaliści gotowi zawsze do działania i w ostateczności sąd.
Minister przypomniał o bezpłatnym numerze zaufania: 800 12 12 12, pod którym można uzyskać fachową poradę i zachować anonimowość.
Marek Michalak zapewnił, że każda sprawa i prośba trafia na jego biurko, nawet ta anonimowa. Minister ma 22 oddanych doradców.
(Kółko dziennikarskie G5)