Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (1016) Data wydania: 01.11.11

Ekoserwis: Kampania na finiszu

5 października podczas debaty samorządowej w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach podsumowano kampanię edukacyjną „Życie po śmieciach”.

Dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wspólne przedsięwzięcie redakcji Dziennika Zachodniego, fundacji Edukacja Bez Granic i Telewizji TVS było największą tego typu w kraju akcją edukacyjno-społeczną.
Jej celem było zwrócenie uwagi mieszkańcom regionu na konieczność walki z dzikimi wysypiskami śmieci i uporządkowanie naszej gospodarki odpadami na wzór rozwiązań nowoczesnych, stosowanych w innych europejskich krajach. W czasie trwanie kampanii, w regionalnych mediach opublikowano dziesiątki artykułów i programów dotyczących budowania świadomości i odpowiedzialności społecznej za posprzątanie naszych gmin. W trakcie dziewięciu miesięcy przeprowadzono wiele imprez związanych z akcją „Życie po śmieciach”. Odbyły się happeningi uliczne na rzecz nowej ustawy śmieciowej regulującej prawo gminnych samorządów do zarządzania śmieciami, zorganizowano konkursy dla widzów i czytelników popularyzujących konieczność dbania o czysty i posprzątany region. Udało się stworzyć jedyną w Polsce interaktywną internetową mapę dzikich wysypisk. Dzięki niej mieszkańcy mogli precyzyjnie wskazywać miejsca, gdzie tworzyły się dzikie wysypiska. Dziennikarskie patrole kontrolowały i opisywały ich likwidację. Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW w Katowicach mówiła, że kampania przyczyniła się do wyzwolenia prawdziwej społecznej mobilizacji mieszkańców regionu zainteresowanych czystymi oraz posprzątanymi ulicami i lasami bez śmieci. Nie byłoby to możliwe – mówiła prezes Lenartowicz – bez dziennikarzy, którzy włączyli się do akcji oraz wyszli poza swą zwyczajową rolę obserwatorów bieżących wydarzeń i podjęli misję uspołecznienia ekologii.
– To świetnie, że „Życie po śmieciach” stało się gigantyczną konsultacją społeczną dla nowoczesnej ustawy śmieciowej – powiedziała w Katowicach Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. – Okazało się, że bez tego rodzaju inicjatyw i szerokich akcji edukacyjnych nie sposób rozsądnie wydawać unijne pieniądze na poprawę jakości naszego życia. Dlatego to, co wydarzyło się w województwie śląskim w sprawie edukacji społecznej wokół śmieci, może z powodzeniem być wzorem dla innych części kraju – oświadczyła minister Bieńkowska. Uczestniczący w debacie wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk oraz poseł Danuta Pietraszewska zgodnie mówili, że bez poparcia społecznego jakie wytworzyła kampania, niemożliwe byłoby sprawne przeprowadzenie w Sejmie prac nad nową ustawa śmieciową. Minister Błaszczyk stwierdził, że kampania wykreowała autentycznych partnerów i liderów zmian w nowym systemie pozwalającym na posprzątanie regionu i całego kraju.
Przyjęta ustawa, która wejdzie w życie za 18 miesięcy spowoduje, że więcej odpadów z naszych domostw będzie trafiać do wtórnego wykorzystania a mniej na wysypiska śmieci. Nowe przepisy sprawią, że z lasów i parków znikną dzikie wysypiska. – Płacąc za odbiór odpadów nikomu nie będzie się już opłacało pozbywać się ich w sposób nielegalny – podkreślał minister Błaszczyk. – Wiele razy w rozmowie z innymi posłami mogłam być dumna z mieszkańców regionu, ich odpowiedzialności i dużej świadomości konieczności zmian w sprawie uporządkowania kwestii śmieci i walki z dzikimi wysypiskami – mówiła podczas debaty poseł Pietraszewska.
Senator Leszek Piechota, który w Senacie był sprawozdawcą nowego prawa śmieciowego przyznał, że i jego zaskoczyła oraz bardzo ucieszyła go tak duża aktywność w tej sprawie mieszkańców województwa śląskiego. – Świetnie byłoby, aby teraz – stwierdził senator – nie zmarnować okazji do kontynuowania i rozwijania tak ważnych dziś proekologicznych postaw ludzi. Zresztą w kuluarach spotkania z okazji finału kampanii, często mówiono, a nawet deklarowano konieczność kontynuowania idei akcji „Życie po śmieciach”.

(eco)