Ekoserwis: Chcą ograniczyć niską emisję
9 listopada w Katowicach konferencją prasową rozpoczęła się kilkumiesięczna kampania zorganizowana przez Grupę Tauron, która przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ma uświadamiać mieszkańcom miast niebezpieczeństwa jakie powoduje niska emisja.
Zanieczyszczenia wydobywające się z kominów są tym groźniejsze, że według przeprowadzonych przez Sopocką Pracownię PBS DGA badań, mieszkańcy województwa śląskiego ogrzewają mieszkania paląc w piecach niskiej jakości węgiel i śmieci. Szacunki powstałe na podstawie zrealizowanego w ubiegłym miesiącu sondażu wskazują, że na terenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego śmieci mogą być spalane w co trzecim mieszkaniu, a rocznie w domowych paleniskach znika góra odpadów większa niż katowicka „Superjednostka” – największy na południu Polski blok mieszkalny.
Zainicjowana kampania pn. „Niska emisja – wysokie ryzyko” jest pierwszą w kraju akcją edukacyjno-marketingową mającą zmienić tę sytuację. Skierowana jest zwłaszcza do właścicieli domów w starej zabudowie, gdzie kamienice opalane są piecami, a nieopodal biegną nici ciepłociągów – chodzi o to, by budynki podłączano do miejskich sieci ciepłowniczych. W tym celu zaplanowano 40 spotkań z mieszkańcami, publikacje i kolportaż wydawnictw poświęconych walce z niską emisją, konkurs dla nauczycieli, serię audycji telewizyjnych i ulicznych happeningów.
Uczestnicząca w konferencji Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW mówiła, że Fundusz po raz pierwszy współpracuje przy kampanii społecznej z firmą biznesową po to, by zaznaczyć, że działania ekologiczne mają sens wtedy, gdy łączone są z ekonomicznymi. Ludzie muszą przekonać się, że niska emisja to nie abstrakcyjny problem, lecz realne niebezpieczeństwo dla ich zdrowia i kieszeni. Dlatego tak ważne jest aby oprócz likwidacji przestarzałych pieców w gospodarstwach indywidualnych dostrzegać zagrożenia jakie niesie niska emisja w centrach miast. Śląsk, gdzie na małym terenie żyje kilka milionów ludzi, jest regionem najbardziej w Polsce zagrożonym tym skażeniem – stwierdziła G. Lenartowicz.
(eco)