Będzie uzdrowisko w Jastrzębiu?
Rudnik, Jastrzębie. W sołectwie Jastrzębie w gminie Rudnik pewien inwestor kupił pałac.
Planuje wykorzystać budynek jako klinikę chirurgii plastycznej, sanatorium lub ośrodek leczniczy. Obecnie na terenie nieruchomości trwają prace mające na celu przywrócenie pałacowi dawnego blasku. Wymaga to nie lada wysiłku, gdyż poprzedni właściciele albo nie interesowali się stanem budynku albo podchodzili do jego remontu w niefrasobliwy sposób. Z tego powodu na gminnej sesji pojawiło się kilku gości.
Reprezentujący inwestora Witold Osuch z firmy ATS Personal wyjaśnił radnym, że trwają badania nad określeniem czy Jastrzębie spełnia wymogi uzdrowiska. Wstępne badania wykonane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdzają, że jest to bardzo prawdopodobne. Dr. Lech Osiółka z IMGW przedstawił wyniki analizy klimatu miejscowości, które wskazały, że takie kryteria jak właściwości solarne, wiatr, zanieczyszczenie środowiska hałasem i polem magnetycznym wskazują na uzdrowisko. – To jednak nie wystarczy. Aby starać się o status uzdrowiska należy przez rok prowadzić dokładne badania stacją meteo ustawioną na terenie wioski. Oczywiście poza klimatem uzdrowisko musi spełnić inne kryteria, ale to już nie nasza działka – wyjaśnił meteorolog. Dodał, że wszystkich uzdrowisk w Polsce jest 60. Na 25 badanych przez instytut, Jastrzębie jest w pierwszej piątce pod względem klimatycznym.
Witold Osuch wyjaśnił radnym gminy i wójtowi sens swojej wizyty. – Nie oczekujemy od gminy wsparcia finansowego. Chcielibyśmy tylko w planach zagospodarowania przestrzennego zastrzec pewne zapisy tak, aby nie kolidowały z wymogami jakie musi spełnić uzdrowisko – powiedział przedstawiciel ATS. Dodał, że gdyby Jastrzębie stało się uzdrowiskiem gmina Rudnik i okoliczne firmy mogłyby również z tego czerpać korzyści.
Według gości, droga do uzdrowiska jest daleka. Oni i inwestor są jednak zdecydowani. Potrzebują jednak wsparcia i sygnału od władz lokalnych, że ich starania nie spełzną na niczym bo np. ktoś niedaleko postawi fabrykę.
Radny Franciszek Mrowiec zastanawiał się czy stosowane w okolicznych uprawach pestycydy nie będą przeszkadzać w badaniach. – Inwestor może wykupić przyległe tereny i pola. Jeśli jednak rolnicy chcieliby w zamian inne grunty potrzebowalibyśmy pomocy w ich znalezieniu ze strony gminy – powiedział przedstawiciel inwestora. Radny Mirosław Golijasz zaproponował aby na okolicznych polach prowadzić ekologiczną uprawę, np. ziół.
Wójt Alojzy Pieruszka przypomniał, że za niedługo będzie sporządzony nowy plan zagospodarowania dla Jastrzębia. – Wasze oczekiwania będziemy się starać uwzględniać i wprowadzać do planu – zapewnił.
Według gości, postawienie całorocznej stacji meteo w Jastrzębiu to koszt ok. 150 tys. zł. Wszystkie procedury związane z ustanowieniem uzdrowiska mają potrwać nawet trzy lata.
(woj)