Im wcześniej tym lepiej
Skrzywienia sylwetki są powszechną dolegliwością XXI wieku.
O tym czy będziemy zdrowi jako ludzi dorośli decydują warunki, w jakich się wychowujemy, w znaczniej mierze zwrócenie uwagi m.i. na to czy dziecko prawidłowo siedzi. O wadach postawy rozmawiamy z lekarzem medycyny, specjalistą chirurgii urazowej i ortopedii – Piotrem Sczczerbickim.
– Panie doktorze proszę powiedzieć jakie są najpopularniejsze wady postawy?
– Najpopularniejszymi wadami są skrzywienia kręgosłupa, wady strukturalne wynikające ze zmian kostnych.
– A co je powoduje, jakie są główne przyczyny skrzywień?
– Przede wszystkim czynniki środowiskowe, mało się ruszamy, dużo siedzimy. Zaczyna się już w przedszkolu, kiedy dziecko większość czasu spędza w pozycji siedzącej, potem przychodzi szkoła, czyli „siedzenie od 5 do 7 godzin w ławce”, do tego dochodzą stanowczo za ciężkie tornistry, a w domu przeważnie siedzi się przed telewizorem. Zdecydowanie za mało ruchu dla człowieka, którego konstrukcja kostna jest dopiero w fazie budowy.
– Czy możemy zapobiegać skrzywieniom, jaką stosować profilaktykę?
– Aktywować do ruchu, wysłać na rower, na taniec, zwrócić uwagę jak dzieci siadają, ale przede wszystkim zmniejszyć liczbę książek w tornistrze. Powinno się wrócić do pomysłu Ministerstwa Edukacji, mówiącego o zmniejszeniu liczby książek.
– A jak leczyć?
– Leczenie fizykalne, fizjoterapia, terapia ruchowa przeprowadzona przez wykwalifikowanego terapeutę. W przypadku wad postawy im wcześniej wykryje się schorzenie tym lepiej, ponieważ dziecko rośnie i istnieje bardzo realne niebezpieczeństwo, że skrzywienie wraz ze wzrostem dziecka będzie się pogłębiać
– Jaki jest okres oczekiwania na rehabilitację?
– W Raciborzu niestety jest problem, ponieważ żadna z placówek nie ma zakontraktowanej rehabilitacji, istnieją oczywiście zakłady niepubliczne, takie jak prywatne gabinety rehabilitacyjne czy raciborskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, ale usługi tych placówek są odpłatne, a nie każdy może sobie na to pozwolić.
– Do czego nieleczona choroba może doprowadzić?
– Niestety, do operacji kręgosłupa.
– Co pan sądzi o niekonwencjonalnych sposobach leczenia?
– Istnieją oczywiście niekonwencjonalne sposoby leczenia wad postawy, jednak środowisko medyczne stanowczo się od tematu odcina. Każdy rodzic mający wątpliwości, co do prawidłowej postawy swojego dziecka, powinien zgłosić się do lekarza.
Aneta Kalwala