Raciborski Henkel pierwszy na świecie
Należący do zachodniego koncernu zakład Henkel Polska w Raciborzu jest wzorem do naśladowania dla innych zakładów chemicznego giganta. Dzięki temu, że raciborski obiekt zmniejszył zużycie wody na tonę produkcji o 75 proc., gazu o 33 proc., a energii o 25 proc. uzyskując jako jeden z pierwszych w Polsce a równocześnie jako pierwszy na świecie zakład firmy Henkel, certyfikat zgodności z normą międzynarodową ISO 50001.
Korzyści związane z wdrożeniem systemu zarządzania energią to m.in. zmniejszenie kosztów zużycia energii, redukcja emisji gazów, zwiększenie wydajności produkcji, integracja systemu zarządzania energią z innymi obowiązującymi systemami oraz zmniejszenie ryzyka związanego z bezpieczeństwem energetycznym.
Wdrożenie systemu zarządzania energią zgodnego z normą ISO 50001 to kolejna inwestycja firmy Henkel w Raciborzu, służąca unowocześnieniu procesów produkcyjnych i dalszej poprawie efektywności energetycznej zakładu produkcji detergentów. Pozwoli także kontynuować proces ograniczania oddziaływań środowiskowych zakładu oraz podniesie efektywność kosztową i konkurencyjność biznesową zakładu. – Uzyskując certyfikat zgodności ze standardem ISO 50001, Henkel odpowiada na jedno z największych wyzwań XXI wieku – mówi Alfred Smyrek, dyrektor zakładu produkcji detergentów Henkla w Raciborzu. – Zdajemy sobie sprawę, że efektywne zarządzanie energią jest jednym z kluczowych czynników osiągania sukcesu dzisiaj i w przewidywalnej przyszłości. To także jeden z kluczowych problemów z zakresu ochrony środowiska naturalnego. Dlatego naszym celem jest minimalizowanie zużycia i kosztów energii, coraz efektywniejsze jej wykorzystywanie, promowanie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz inwestowanie w czyste technologie.
Zakład produkcji detergentów Henkel Polska w Raciborzu zakończył z sukcesem wdrażanie systemu zarządzania energią zgodnego z normą ISO 50001, co podczas auditu certyfikującego 8 i 9 grudnia 2011 roku potwierdziła niezależna akredytowana jednostka „Quality Austria”. Wraz z uzyskaniem certyfikatu w zakładzie w Raciborzu został powołany stały Zespół Energetyczny pod kierownictwem dyrektora zakładu, którego zadaniem jest dokonywanie systematycznych przeglądów energetycznych oraz wyznaczanie celów i nadzorowanie ich realizacji. Wśród zadań, które Zespół Energetyczny postawił przed zakładem w 2012 roku, znajdują się między innymi dalsze zmniejszenie zużycia gazu ziemnego w procesach produkcji proszków i wytwarzania energii cieplnej oraz skuteczniejszy odzysk ciepła odpadowego z instalacji produkcji kwasu sulfonowego. Ważne będą także działania, które zagwarantują zwiększenie świadomości i wiedzy pracowników z zakresu efektywnego zarządzania energią w zakładzie. – Wszyscy pracownicy będą włączeni i współodpowiedzialni za bardziej racjonalne wykorzystywanie energii w procesach produkcji i funkcjonowania infrastruktury zakładu. To dlatego norma ISO 50001 nie jest tylko jeszcze jednym projektem do wdrożenia, ale staje się sposobem naszego działania – podkreśla dyrektor Smyrek.
(acz)