Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (1027) Data wydania: 17.01.12

Rolnicy zawłaszczyli grunt, teraz zapłacą za geodetę

Podczas grudniowej sesji rady gminy, radni Krystian Placzek i Julian Skwierczyński zwrócili uwagę na nową drogę polną w Łegu. Wjazd na drogę stanowi ostry zakręt. Według informacji radnego Placzka, cześć nawierzchni jest już w tym miejscu uszkodzona. Powodem ma być zbyt wąska droga, na której nie mieszczą się maszyny rolnicze.

 

NĘDZA, ŁĘG, ZAWADA KSIĄŻĘCA. – To jest odwzorowanie starej drogi, która tamtędy biegła. Ostrzegałam wykonawcę, że w tym miejscu będzie trzeba bardzo wolno jechać i mogą być problemy z przyczepami – mówiła wójt Anna Iskała.

Zdaniem radnego Skwierczyńskiego droga jest zrobiona pod samochody osobowe. Gdyby nadłożyć więcej asfaltu, droga by nie była niszczona przez sprzęt rolniczy. Wójt wyjaśniła, że droga miała być szeroka na 6 metrów. Przez to, że rolnicy zaorali część terenu, na którym biegnie szlak komunikacyjny, w rezultacie jest szeroka na 3 metry. – Gdyby zakręt miał być szerszy, wiązałoby się to z odebraniem kawałka ziemi rolnikowi – tłumaczyła wójt dodając, że to problem. Należałoby bowiem zlecić badania geodezyjne, po których geodeta wyznaczyłby nowe granice działek. To jednak sporo kosztuje. – Nie po naszej stronie powinny leżeć te wydatki. Powinien płacić ten kto zajął grunt. Nie wiem jak zmusić rolników aby zapłacili za geodetę? – zastanawiała się wójt.

Według Anny Iskały omawiana droga była kiedyś znacznie szersza. Był to trakt wiodący z Zawady Książęcej do Raciborza. – Szerokość każdej drogi polnej jest doprowadzona przez rolników do minimum – tłumaczyła. 

Julian Skwierczyński zaproponował aby poinformować rolników mających pole przy drodze, że w przypadku stwierdzenia, że weszli i zaorali część pasu drogi, będą płacić za geodetę. – Na razie ostrzegłam rolników, którzy transportują i załadowują tam buraki, że jeśli uszkodzą drogę to cały koszt naprawy drogi będzie spoczywał na nich. Kiedy tylko odbywa się tam załadunek buraków, monitoruje to pracownik gminy – powiedziała wójt. Ewentualne prace geodetów mogą się rozpocząć z nadejściem wiosny.

(woj)