Dlaczego aquapark powstanie na Ostrogu?
– Wcale nie uparliśmy się na lokalizację nowej pływalni na Zamkowej – tłumaczą władze Raciborza.
3 pomysły na lokalizację
brano pod uwagę planując budowę: byłe baseny przy ul. Bema, kąpielisko w Oborze oraz OSIR. Warunkiem była tu zgodność inwestycji z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Przewijały się także pomysły na lokowanie pływalni na placu z pomnikiem Arki Bożka czy na placu po targowisku przy parafii Matki Bożej.
6-metrowe pale na Bema
Trzeba było je umieścić aby mogło powstać tam budownictwo mieszkaniowe. Firma z Katowic zbadała teren i podała, że grunt nie nadaje się pod budowę pływalni. Aquapark ma 5-metrwe fundamenty, a 2,5 metra pod powierzchnią płyną wody gruntowe. Byłaby to „potwornie droga inwestycja”.
Warunki geotechniczne i gruntowe
wykluczyły Oborę. Doszły do tego ograniczenia w planie zagospodarowania spowodowane sąsiedztwem Arboretum. Pracownia z Chrzanowa stwierdziła, że nie można tam budować obiektów zagłębionych bo na poziomie 1,90 m od powierzchni znajdują się wody gruntowe.
OSIR ograniczeń nie posiadał
Tam wody gruntowe znajdują się poniżej 30 cm od posadowienia fundamentów przyszłej pływalni, a grunty określa się w całości jako nośne. Nie ma lepszej lokalizacji niż Zamkowa.
Potrzeba przestrzeni
Aquapark wymaga razem z parkingami powierzchni 1,5 hektara. W Oborze jest działka 0,77 ha, przy Bema 1,2 ha, a na OSiR prawie 3 ha.
O tym się mówi
Konsultacje z różnymi środowiskami poprzedziły podjęcie decyzji o budowie. Są w tej sprawie protokoły, odbyły się dziesiątki spotkań. Zadanie znalazło się w projekcie budżetu.
Czy pływalni zagraża powódź?
RZGW Gliwice określiło obszary bezpośrednio nią zagrożone w mieście. Woda stuletnia jest niebezpieczna dla Obory w rejonie Auchan. W czerwcu 2010 roku tam było najbliżej przelania się wody przez wały.
Dostępność komunikacyjna
Obiekt w OSiR spełniać będzie warunki do organizacji mistrzostw Polski czy nawet większych imprez. Plusem jest tu duży parking przed kościołem na Ostrogu. Tymczasem latem do magistratu wpływają skargi mieszkańców Obory, że uliczki zastawiają klienci basenu, bo tam już nie ma gdzie parkować. Służy też komunikacja rowerowa i piesza. Ścieżki po wałach prowadzą na OSiR. Łatwo tam dojść z centrum.
Pływacy wspierają
Środowisko pływackie Raciborza czeka na ten obiekt. Jego przydatność oceniał ekspert, z którego zdaniem liczy się Ministerstwo Sportu, a to ma znaczenie przy staraniach się o dotację. Bliskość obu basenów – aquaparku i szkolnego pomaga przy organizacji większych zawodów gdy jeden basen służy treningom, a drugi zawodom. Bliskość bulwarów, zamku, lodowiska i tras biegowych czyni ten rejon strefą rekreacyjno-wypoczynkową.
Tadeusz Wojnar - przewodniczący Rady Miasta
Jak się nam ta pływalnia w ciągu roku zbilansuje na zero to będzie wielki sukces. Funkcje takie nie są nastawione na robienie biznesu tylko na spełnienie oczekiwań społecznych a takowe są w tym mieście.
Mirosław Lenk - prezydent Raciborza
Aquapark to nie fabryka i nigdy zyskowny nie będzie. Obiecałem, że przekażę radnym analizę kosztów funkcjonowania pływalni i ona powstanie. Wykona ją dla miasta stowarzyszenie Delta Partner.
Ryszard Frączek skomentował wystąpienie wiceprezydenta
Nie jesteśmy ćwokami. Mamy swoje nerwy, swoje lata. Wiceprezydent próbuje nam coś wmówić. To jest nieuczciwe. Stwierdzenie, że stare baseny przy Bema przeznaczono pod budownictwo jest częściową nieprawdą. Przecież tam kiedyś były baseny. To wiceprezydent opracowywał temat, żeby przeszacować ten teren na mieszkaniowy. Mówienie dzisiaj że tam nie mogło być aquaparku, bo zaplanowano tam budownictwo mieszkaniowe jest po prostu kłamstwem. Ja wiem i pan wie dlaczego tam miało być budownictwo. Nie wyobrażam sobie wydatku 30 mln zł na biznes, do którego będzie miasto dopłacać. Nie posługujcie się radnymi w tym przedsięwzięciu, bo ono jest złe. Będzie przynosiło straty miastu. Te konsultacje na bipie już znamy. Nie było żadnej konsultacji, tylko odbyła się prezentacja gdzie wszystko było już postanowione. Dalej protestuję przeciwko wyrzucaniu pieniędzy w błoto. Uwagi wiceprezydenta to wybielający środek czyszczący ale one nie dają jasnego spojrzenia. Budowa aquaparku jest działaniem na szkodę tego miasta.
Wojciech Krzyżek skomentował wystąpienie radnego Frączka
Mam nadzieję że pan się okaże człowiekiem honoru i mnie przeprosi, bo pan kłamie. Plan uchwalono w maju 2006 roku gdy byłem dyrektorem szpitala (od 2003 do grudnia 2006 roku), a pan był radnym. Pan bezczelnie kłamie, że miałem wpływ na ten plan.