Dyskusja ma rodzić konkrety
Prócz składania interpelacji radni powiatu zgłaszają pomysły w trakcie posiedzeń komisji. Celną uwagę zwrócił niedawno Piotr Scholz z PO.
W radzie powiatu jest on wyjątkowym członkiem, bo nie wywodzi się z grup środowiskowych jakie najczęściej dostarczają samorządowi radnych – nauczycieli, lekarzy czy urzędników. Jest dziennikarzem popularyzującym muzykę biesiadną, od wielu lat związanym z „Vanessą”. Do rady dostał się dzięki wsparciu swych fanów, którzy oddali głosy na listę Platformy Obywatelskiej skąd wystartował Scholz. Dotąd mniej aktywny na posiedzeniach komisji czy obradach sesji, od kilku spotkań zaczyna śmielej zabierać głos. Zapowiadał to zresztą przed rokiem, bo dawał sobie czas na naukę samorządności podczas pierwszych 12 miesięcy w radzie. Wnioski do jakich doszedł w trakcie tej edukacji sprowadzają się do hasła: więcej konkretów! – Spotkania i wyjazdy organizowane w ramach komisji są ciekawe ale szkoda, że nasze obserwacje nie mają potem przełożenia na sesję. Powinniśmy częściej kierować swoje uwagi do władz województwa i wyżej – zauważa radny reprezentujący w powiecie gminię Nędza. Sugeruje by szefowe komisji na sesjach prezentowali stanowiska tych gremiów, formułowali wnioski do władz wyższego szczebla, a nawet zgłaszali projekty uchwał.
W sprowadzaniu ekspertów i posiedzeniach wyjazdowych bryluje szef komisji rozwoju Leonard Malcharczyk. Tłumaczy swe działania chęcią inspiracji zwłaszcza władz gmin, bo dzięki temu mają one przełożenie na konkrety. – Oni mają instrumenty do podejmowania inicjatyw, których powiat zrobić nie może. Jak choćby z utworzeniem strefy gospodarczej. My tworzymy dla nich platformę do dyskusji – mówi radny z gminy Pietrowice Wielkie. Z Piotrem Scholzem wkrótce będzie mu po drodze, bo ten lansuje pomysł, by na wzór albumu „Spotkania” o mieszkańcach powiatu stworzyć album o tutejszych przedsiębiorcach, którym udało się zbudować prężne firmy. – Moja komisja podejmie ten temat i spróbuje nim zainteresować środowisko gospodarcze oraz samorząd – obiecuje Malcharczyk.
O tym, że warto podnosić na forum rady sprawy nie związane z kompetencjami samorządu powiatowego przekonuje radny beniaminek (najmłodszy w gronie) Łukasz Kocur z PO. Uważa, że zgłaszane na sesjach czy posiedzeniach komisji sprawy mają przełożenie na działania w terenie. – Proszę spojrzeć na powracające zapytania radnego Klimanka o remont ulicy Bogumińskiej. W końcu tę drogę kompleksowo wyremontowano choć nie od rady powiatu to zależało. Podobnie ma się sprawa płotków przy drogach. Ja wskazywałem ich brak przy trasach powiatowych, ale tej zimy jest ich znacznie więcej także przy drodze krajowej – mówi rajca.
Najbliższa sesja rady miasta odbędzie się 22 lutego.Tematem głównym będzie roczna informacja o działalności Raciborskiego Centrum Informacji za 2011 rok.
Dyżury radnych w lutym
13 lutego Roman Wałach (Oblicza)
20 lutego Eugeniusz Wyglenda (komitet prezydencki)
27 lutego Ryszard Wolny (komitet prezydencki)
Radni Rady Miasta pełnią dyżury w każdy poniedziałek w godz. od 15.00 do 16.00 w biurze rady miasta pok. 106 urzędu przy ul. Stefana Batorego 6. W każdy wtorek w godz. od 14.00 do 15.00 mieszkańców w ramach dyżuru przyjmuje przewodniczący rady miasta Tadeusz Wojnar.
(ma.w)