Parafia Matki Boskiej Różańcowej w Nędzy
Legenda mówi, że podczas polowania książę raciborski ze swym parobkiem zabłądzili w lesie i trafili do ubogiej chaty. Ugoszczono ich tam skromną herbatką. Książę postanowił wybudować w miejscu chaty karczmę, którą kazał nazwać „Nędza”. Stąd nazwa wioski, która powstała przy karczmie.
Potwierdzone wzmianki o miejscowości pochodzą z XVII wieku, kiedy powstało tu kilka osad. Według innych podań grodzisko Nędza sięga X wieku. Rozwój miejscowości miał miejsce w XIX wieku, kiedy powstała tu szkoła, rozpoczęto budowę linii kolejowej, zbudowano młyn.
Nędza przez wiele wieków należała do parafii pw. św. Jadwigi w Markowicach. Do 1908 r. mieszkańcy wioski chodzili pieszo do tamtejszego kościoła. Wówczas proboszczem w Markowicach był ks. Alojzy Reif.
Projekt budowy kościoła w Nędzy powstał w 1907 r. Teren pod świątynię ofiarował parafianin Cieślik. 20 kwietnia 1908 r. poświęcono kamień węgielny, a 6 miesięcy później ks. Alojzy Reif poświęcił nową świątynię. Był to październik i z tego względu kościołowi patronuje Królowa Różańca Świętego.
Kościół w Nędzy był początkowo kościołem filialnym i pełnili tu posługę duchowni z Markowic. Dopiero w 1926 r. do Nędzy przybył pierwszy stały duszpasterz – ks. Georg Wotzka. Od tej pory Nędza jest już samodzielną parafią.
Wcześniej do miejscowości przybyły siostry zakonne Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, które dzięki wsparciu Niemieckiego Związku Kobiet w Raciborzu wzniosły w Nędzy klasztor.
W 1928 r. do parafii przydzielono wioski Górki Śląskie i Szymocice. Z tego powodu powiększono kościół. Rok później w kościele zainstalowano trzy nowe dzwony. Konsekracji rozbudowanej świątyni dokonał 5 października 1930 r. ks. kardynał Adolf Bertram.
Biała flaga
Drugi proboszcz w Nędzy ks. Guido Kalka rozpoczął pacę tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Kiedy 29 stycznia 1945 r. przed kościołem stanęła linia piechoty wojsk radzieckich, proboszcz wyszedł naprzeciw żołnierzom z białą chorągiewką w ręku. Ludność Nędzy została ewakuowana za linię frontu.
Lata powojenne
Wiele się działo w parafii po wojnie. Pielgrzymki dzieci i dorosłych, teatrzyki, dni skupienia. Sielankę przerywały przykre sytuacje, jak ta w 1954 r. kiedy 3 sierpnia siostry zakonne zostały wysiedlone do obozów pracy przez władze państwowe. Należy podkreślić, że przed wojną tereny Nędzy należały do Niemiec i przez to niektórzy mieszkańcy byli narażeni na szykany nowej, polskiej władzy ludowej.
W 1957 r. ważnym wydarzeniem w życiu wspólnoty były prymicje trzech księży, pochodzących z parafii. Byli to: późniejszy ksiądz prałat prof. Alojzy Marcol, rektor Seminarium Duchownego w Nysie, kierownik Katedry Teologii Moralnej Uniwersytetu Opolskiego, ks. prałat Gerard Kałuża, budowniczy trzech kościołów, oraz ks. dr Hubert Dobiosz, wykładowca na uniwersytecie w Chur, w Szwajcarii.
W roku trzech prymicji odbyło się również poświęcenie barokowego ołtarza głównego z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem.
W latach 60-tych dzięki kolekcie udało się zakupić nowe dzwony. Z poprzednich został jeden, dwa pozostałe przetopiono w czasie wojny na amunicję.
W 1973 r. przybył do parafii pierwszy ksiądz wikary Piotr Kondziela. Ówczesny proboszcz, ks. Gonszczyk w 1977 r. obchodził jubileusz 50-tej rocznicy swoich święceń kapłańskich. W grudniu tego samego roku umarł po ciężkiej chorobie. Zdanie, które wielokrotnie powtarzał w swoich kazaniach: „Co znaczy człowiekowi choćby cały świat zyskał, a na duszy swojej szkodę poniósł...”. Uroczystości pogrzebowej przewodniczył ks. biskup Alfons Nossol.
W 1984 r. od parafii odłączono Górki Śląskie, które stały się samodzielną parafią.
Parafia dzisiaj
Parafia Matki Boskiej Różańcowej należąca do Diecezji Gliwickiej obejmuje swym zasięgiem Nędzę, Szymocice i Trawniki. Parafia liczy około 3200 mieszkańców. Działa rada parafialna, liturgiczna służba ołtarza, Caritas, jest trzech szafarzy. Żywy Różaniec tworzy ponad 50 Róż, a wraz z dziećmi i młodzieżą ta grupa modlitewna liczy ponad 1200 osób.
Przy parafii funkcjonują rady: kolejarzy, górników, różańcowa i strażaków. Jest też rada przy DFK. Tworzą je parafianie, którzy są bardzo pomocni w kontaktach z parafianami.
W 2011 r. w parafii udzielono 26 chrztów, 9 ślubów, odprawiono 34 pogrzeby, 26 dzieci przystąpiło do I Komunii Świętej. Nadal z Nędzy wyruszają liczne pielgrzymki (m.in. do Częstochowy, Łagiewnik, Trzebnicy, Sławic, Barda, Gidli, Wambierzyc, na Górę św. Anny)
Msze święte, odpust i kiermasz
Msze święte w tygodniu odprawia się o godz. 18.00, a w środy o godz. 8.00. W niedzielę o godz. 8.00, 9.30 (w jęz. niemieckim, z wyjątkiem wakacji), 11.00 oraz o 14.00 nieszpory.
Odpust parafialny obchodzony jest w pierwszą niedzielę października, a kiermasz w ostatnią niedzielę października.
Ks. proboszcz Joachim Miksa
25 sierpnia 1984 r. proboszczem w Nędzy został ks. Joachim Miksa z parafii Wszystkich Świętych w Gliwicach. Urodzony 4 sierpnia 1952 r. w Gorzowie Śląskim, wyświęcony został w Opolu w 1977 r. Poza proboszczem w parafii mieszka ks. katecheta Jacek Skorniewski, dyrektor domu formacyjnego w Nędzy i diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza.
Proboszcz Miksa wskazuje jak na przestrzeni lat z Nędzy wyjeżdżali rodowici mieszkańcy. W sumie liczy, że wyjechało około 1200 osób. – Jedni wyjechali za pracą, inni w ramach łączenia rodzin. Ich miejsce zajęli nowi ludzie z innych terenów Polski. Przez to parafia zatraciła charakter jednorodnego środowiska – mówi proboszcz.
Ks. Miksa podkreśla, że wszystko co udało się na parafii zrobić to zasługa parafian. Najwięcej remontów odbyło się z okazji Roku Jubileuszowego (2000) oraz na stulecie parafii w 2008 r. Wśród najważniejszych wymienia się: remont wnętrza i zewnętrznej elewacji kościoła, nowe pokrycie dachu kościoła, nowe okna, drzwi i ławki, wszystkie instalacje, napęd dzwonów, nowe meble w zakrystii, nowy ołtarz i ambonka oraz ogrodzenie cmentarza.
– Przed nami nowe wyzwania, ale i nowa sytuacja, gdyż mamy nowego biskupa – przypomina ks. Joachim Miksa.
(woj)