Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (1033) Data wydania: 28.02.12

Ruch Autonomii Śląska w Chałupkach

21 lutego na zamku w Chałupkach odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Mowy Ojczystej pod tytułem „Śląski Język Serca”. Spotkanie zorganizowało wodzisławskie koło Ruchu Autonomii Śląska z Januszem Witą, radnym sejmiku województwa śląskiego, na czele.

CHAŁUPKI. W spotkaniu zaprezentowały się cztery osoby – twórcy związani z propagowaniem gwary i kultury śląskiej:  Ewelina Sokół-Galwas, Maria Kostrzewa, Jerzy Buczyński i Andrzej Kiełkowski. Moderatorem spotkania był Paweł Polok.

Sylwetki i twórczość

Andrzej Kiełkowski to emerytowany górnik, który od małego interesował się ziemią śląską. W domu ma ponad 200 eksponatów, staroci związanych ze Śląskiem. Jest autorem kilku książek, które pisze gwarą. W przypadku problemów ze znalezieniem śląskiego odpowiednika jakiegoś czasownika zaproponował uniwersalne słowo „onaczyć”.

Pisze książki językiem mieszanym, narracja literacko, dialogi gwarą. – Po śląsku można nawet doktorat napisać – zapewniał. W jego książkach można znaleźć m.in. historię pierwszego na świecie erotycznego tańca na rurce, który mieli wymyślić właśnie Ślązacy.

Maria Kostrzewa to tworkowianka, nagrodzona tytułem przyjaciela śląskiej mowy (Pszociel Ślonski Godki). Zaczynała od pisania wierszyków okolicznościowych w języku literackim. Gdy poznała przez internet podobnych sobie, piszących gwarą, zaczęła pisać po śląsku. Wydała tomik swoich wierszy, napisała kilka tekstów dla zespołu BAR. Znana jest z imprez folklorystycznych w Tworkowie. – Czasem wstaję rano, robię kawę i zaczynam pisać – powiedziała.

Ewelina Sokół-Galwas książki nie wydała, a pisze głównie dla dzieci. Jej przygoda z pisaniem gwarą zaczęła się od przeróbek znanych wierszy na śląski. Działa również w szkołach gdzie opowiada o śląskich zwyczajach.

Po naszymu

Wszyscy autorzy byli zgodni, że jest wielka potrzeba kultywowania tradycji śląskiej. W swoim życiu często spotykali się z piętnowaniem gwary i folkloru ze Śląska. Dziś jednak wszyscy są zgodni, że już rzadko spotyka się wyśmiewanie i ograniczanie mowy gwarą. Nawet w szkołach organizuje się konkursy w języku śląskim. – Kiedy w szkole mam opowiadać historie dzieciom, pytam jak mam do nich mówić. One krzyczą: „po naszymu!” – potwierdziła Maria Kostrzewa.

Janusz Wita wyjaśnił, że spotkanie miało na celu pokazanie, że gwara śląska może i powinna być równoważnym językiem do literackiego oraz powinna być używana i tolerowana w życiu publicznym. – To nasz język ojczysty, mówili nim nasi przodkowie i powinien być równoważny innym – dodał. Radny jednocześnie podkreślił, że działalność RAŚ nie jest skierowana, jak wielu próbuje przedstawić, przeciwko komuś. – Jesteśmy bardziej za tym, żeby każdy miał możliwość swobody. Nikomu nie chcemy niczego narzucać – zaznaczył. Paweł Polok przestrzegł aby nie robić z gwary „skansenu” gdyż wtedy przestanie ona być atrakcyjna. Język śląski musi być żywy i obecny na co dzień. 

RAŚ nie posiada swojego koła na terenie powiatu raciborskiego. Członkowie Ruchu zapewniają, że na Raciborszczyźnie są osoby popierające ich działalność. Podczas spotkania w Chałupkach na sali było około 20 osób.

Dyskusja na sali była prowadzona głównie gwarą śląską. Język literacki pojawiał się sporadycznie. Andrzej Kiełkowski przetłumaczył na przykład polskie „chrząszcz brzmi w trzcinie” na śląskie „chrobok szuści w charapuści”.

Marcin Wojnarowski