Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (1033) Data wydania: 28.02.12

Początek końca przedszkoli w Zawadzie Książęcej i Ciechowicach

Podczas sesji rady gminy 20 lutego rada przyjęła dwie uchwały mówiące o zamiarze likwidacji przedszkoli w Zawadzie Książęcej i Ciechowicach. Projekt uchwały dotyczący Zawady był znany radnym wcześniej, ale uchwała w sprawie Ciechowic została wprowadzona do porządku obrad tuż na początku sesji.

 

NĘDZA. Likwidacja przedszkoli jest wynikiem ustaleń do jakich doszło podczas spotkań wójt Anny Iskały z rodzicami dzieci uczących się w szkole w Zawadzie Książęcej. W szkole miały zostać zlikwidowane klasy 4 – 6, a dzieci z tych klas miałyby dojeżdżać do szkoły w Nędzy. Dałoby to gminie około pół miliona złotych oszczędności.

Rodzice postawili opór i przedstawili propozycję pozostawienia obecnej liczby klas (1 – 6) w Zawadzie Ks. Prawdopodobnie dojdzie do przejęcia placówki przez stowarzyszenie rodziców. Liczbę uczniów zasilą dodatkowo dzieci uczące się w ciechowickim oddziale szkoły.

Wójt dała na to czas do sierpnia 2013 r. W zamian zapowiedziała, w ramach oszczędności, uszczuplenie liczby przedszkoli na terenie Zawady Książęcej, Ciechowic i Łęgu. Zamiast trzech ma być jedno – w Łęgu.

Nie można odmówić szybkości działania samorządowcom w Nędzy. Zaledwie 17 stycznia uchwalono zamiar likwidacji w 2013 r. szkoły w Zawadzie Książęcej, a już po miesiącu podobną uchwałę przyjęto odnośnie dwóch przedszkoli. Placówki mają przestać funkcjonować z dniem 31 sierpnia 2012 r.

Oszczędności

Edyta Szajt, główny specjalista do spraw oświaty w urzędzie gminy przedstawiła wyliczenia oszczędności jakie gmina osiągnie po zamknięciu przedszkoli. Gdyby dzieci z dwóch zamkniętych placówek uczęszczały do przedszkola w Łegu, a to pracowałoby jedynie 6 godzin dziennie, oszczędności w ciągu roku wyniosłyby 232 tys 670 zł. Gdyby przedszkole pracowało dłużej (z korzyścią dla rodziców), budżet gminy zaoszczędziłby 202 tys. 366 zł. Różnica w kwotach wiąże się z opłaceniem dodatkowych etatów.

Przedszkole w Zawadzie Książęcej liczy obecnie 11 przedszkolaków, w Ciechowicach 16.

Za i przeciw

Zdania radnych były podzielone. Radny Krystian Placzek dziwił się pośpiechowi jaki towarzyszy zmianom w oświacie. Stwierdził, że wójt już nie strzela do rodziców z karabinu (jak określił wcześniej radny Julian Skwierczyński) a z moździerzy. Proponował aby wstrzymać się z decyzjami o zamykaniu przedszkoli. 

Gerard Przybyła, szef rady gminy odpowiedział, że przenosiny przedszkoli maja związek m.in. z planami połączenia szkoły w Zawadzie Ks. z jej ciechowickim oddziałem. Aby przyjąć nowych uczniów w szkole musi się zwolnić miejsce (przedszkole w Zawadzie mieści się w tamtejszej szkole). Ponadto przewodniczący zwrócił uwagę, że w obliczu podwyżek dla nauczycieli należy szukać oszczędności, a utrzymywanie przedszkola dla kilku dzieci się nie opłaca.

Radny Karol Kalemba stwierdził, że przedszkole w Zawadzie Ks. jest tak małe, że można nabawić się w nim klaustrofobii. Nie ma tam warunków do dobrego nauczania.

Radny Marian Gzuk z Ciechowic zabrał głos dopiero przy uchwale dotyczącej jego miejscowości. – Jest to cios we mnie i w moje społeczeństwo. Zostawiłem tam dużo życia, pracowałem bezinteresownie. Do naszego przedszkola chodzą również dzieci z Zawady Książęcej i Łęgu, gdyż jest czynne do godz. 15.00 i dlatego powinniśmy je zostawić. Miałem chęci i zapał, jak nie będzie przedszkola to w Ciechowicach nie będzie już nic. Nie mamy nawet świetlicy ani OSP – powiedział.

Anna Iskała dziwiła się radnemu Placzkowi, że ten, pomimo wskazywania potrzeby oszczędności w oświacie, nie pomaga jej w realizacji tych zadań. Dodała, że przedszkole w Nędzy jest przepełnione i niektórzy rodzice dowożą dzieci do przedszkola w Babicach – z tego tytułu nikt nie narzeka.

Radny Jan Francus już wcześniej twardo stał za przyjęciem uchwał. – Nie powiem, że pana kocham bo mnie w Nowinach opiszą, ale przypominam, że chodzi jedynie o matematykę – zwrócił się do radnego Gzuka. Dodał, że kiedy rada przyjmowała podwyżkę opłat za wywóz nieczystości ciekłych on głosował „za”, pomimo tego, że nowe opłaty najbardziej uderzały w społeczność jego miejscowości – Górek Śląskich. 

Anna Iskała zakończyła tym, że połączenie przedszkoli to działania zabezpieczające budżet gminy przed rosnącymi opłatami. – Dzieci pójdą do przedszkola gdzie są lepsze warunki i będą dowożone – zakończyła.

Rezultat głosowania nad uchwałami był z góry przesądzony, znając arytmetykę podziału rady. W obu przypadkach uchwały przyjęto jednak niejednogłośnie.

(woj)