Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (1037) Data wydania: 27.03.12

Własna wiedza i kompleksowość – tym odróżniamy się od konkurentów

Rozmowa z Krzysztofem Burkiem, wiceprezesem zarządu i dyrektorem handlowym Rafako SA

– Jakie atuty mają proekologiczne technologie Rafako, że znajdują uznanie zamawiających w kraju i za granicą?

– RAFAKO w tej chwili dysponuje praktycznie wszystkimi najważniejszymi technologiami związanymi z oczyszczaniem spalin:

Wysokosprawne odpylanie spalin w elektrofiltrach i filtrach tkaninowych – EF.

Odazotowanie spalin, ze szczególnym uwzględnieniem katalitycznej metody odazotowania spalin, czyli tzw.  SCR.

Odsiarczanie  spalin – IOS.

Jednym z podstawowych atutów posiadanych technologii, jest to, że – poza licencjonowaną technologią SCR – pozostałe są w pełnej dyspozycji RAFAKO, firmy, która w większości przypadków jest producentem i dostawcą innych instalacji energetycznych. W tej sytuacji cały pakiet: kocioł wraz z urządzeniami oraz – właśnie! – niezbędne technologie ochrony  środowiska może być dostarczany przez tego samego producenta – RAFAKO.  Odróżniamy się w ten sposób od wielu konkurentów, ponieważ inni zazwyczaj specjalizują się w dostawach poszczególnych komponentów, czyli tylko SCR, czy tylko IOS i EF. Nie wspominając o takich konkurentach, którzy tylko „składają” instalacje posiłkując się poddostawcami i partnerami posiadającymi wymagane technologie. RAFAKO z kolei samodzielnie oferuje kompleksowo dostawy tego typu technologii: jest to o tyle ważne, że zazwyczaj dostawa instalacji oczyszczania spalin takiej jak np. SCR wiąże się z koniecznością modyfikacji i przeróbek części ciśnieniowej kotła, na którym ta instalacja ma pracować. RAFAKO – jako projektant kotłów taką wiedzą dysponuje i potrafi to efektywnie zrobić. Poza tym, przy modernizacjach proekologicznych zawsze istotne jest zoptymalizowanie wszystkich pracujących instalacji w elektrowni. To właśnie RAFAKO potrafi,  a że jest to  nasza tzw. wiedza „in–house” czyli własna, jest to ważny atut, rozpoznawalny i doceniany na rynku.

– Czy Rafako ma w planach wdrożenie innowacyjnej technologii spalania osadów pościekowych?

– Instalacje utylizacji odpadów po instalacji oczyszczania ścieków (odpady, tzw. pościekowych) to specjalistyczne, nie za duże, rozwiązanie techniczne przede wszystkim związane z dedykowanym rusztem w kotle spalającym osuszone i wstępnie przetworzone osady po oczyszczani ścieków. RAFAKO do tej pory nie dostarczało takich instalacji kompletnych. Kiedyś dostarczyliśmy sam kocioł do takiej instalacji do Szwajcarii, ale samej technologii spalania (jak i oczyszczania spalin) nie mieliśmy w swoim zakresie. Tego typu instalacje są zwykle małymi spalarniami, i być może dlatego do tej pory RAFAKO nie angażowało się w ich budowę. Mamy świadomość, że jest to również określony rynek, na którym twa walka konkurencyjna z udziałem wielu wyspecjalizowanych firm. Oczywiście niewykluczone, że w przyszłości zainteresujemy się bliżej tym segmentem, bo wydaje się on być mniej kontrowersyjny niż, np., spalarnie śmieci. Niemniej jednak póki co jesteśmy bardziej obserwatorem niż aktywnym uczestnikiem, koncentrując się na innych obszarach technologicznych i rynkowych.

– Jakie są największe sukcesy przedsiębiorstwa jeśli chodzi o wdrażanie rozwiązań prośrodowiskowych?

– O sukcesach wdrażania rozwiązań proekologicznych świadczy nasza rosnąca stale lista referencyjna w kraju i za granicą. Poniżej przestawiliśmy listę naszych ostatnich kontraktów dot. instalacji proekologicznych:

  • Odsiarczanie spalin metodą mokrą – EC  Siekierki Warszawa (Vattenfall Polska) – 6 x 50 MW (2008).
  • Odsiarczanie spalin metodą mokrą – modernizacja, Elektrownia Bełchatów (PGE)– 4 x 360 MW (2008).
  • PKN Orlen, Płock – nowy kocioł OOG–420 z pierwszą w Polsce instalacją deNOx SCR (2009).
  • Odsiarczanie spalin metodą mokrą  – Elektrownia Dolna Odra (PGE) – 2 x 200 MW (2009).
  • Odsiarczanie spalin metodą mokrą  – Elektrownia Bełchatów Power Plant (PGE) K1&2– 2 x 360 MW (2009).
  • Elektrofiltry – Elektrownia Bełchatów (PGE), 2 x 360 MW (2009).
  • Elektrofiltr – Elektrownia Boxberg, Niemcy (Vattenfall Europe),  670 MW (2009).
  • Elektrofiltr – Elektrownia Eemshaven, Holandia  (RWE), 2 x 800 MW (2009).
  • Odazotowanie spalin – Elektrownia Kozienice (Enea), 5 x 200 MW (2011).
  • Elektrofiltr – Elektrownia Westfallen, Niemcy (RWE) 2 x 800 MW (2010).
  • Elektrofiltr – Elektrownia, Obrenovac, Serbia,  (EPS)  – 650 MW (2011).
  • Elektrofiltr – Elektrownia Kozienice (Enea) (2 x 220 MW) (2011, 2012).
  • Elektrofiltr – Elektrownia Tuzla, Bośnia i Hercegowina (EPBiH), 2 x 200 MW (2011), 2012).
  • Elektrofiltr – Elektrownia Soma, Turcja (EUAS), 200 MW (2012).

Niezależnie od tego wykazu na bliższą uwagę zasługuje kilka z tych projektów.

Chodzi tutaj, np. o projekt dostawy kotła dla PKN Orlen OOG – 420, gdzie zainstalowano pierwszy w kraju system katalitycznej redukcji tlenków azotu wg technologii SCR. Uruchomienie planowane jest na ten rok i będzie to pierwszy tego typu system funkcjonujący w polskiej branży energetycznej.

Innym projektem, zasługującym na uwagę jest dostawa jednych z największych w Europie instalacji elektrofiltrów do elektrowni nadkrytycznych w elektrowniach Boxberg, Westfallen i Eemshaven.

Rozmawiał: AG