Figura Ecce Homo w rudzkim opactwie
Rudy. 22 marca uroczyście odsłonięto figurę Jezusa Chrystusa Ecce Homo, która pochodzi z 1505 r. Prezentację rozpoczął mini koncert i wykłady w auli Jana Pawła II.
Na akordeonie zagrał Jeremiasz Frączek, a gości przywitał gospodarz i dyrektor opactwa ks. Jan Rosiek. Wprowadził zebranych w charakterystykę i styl figury. Ecce Homo to motyw przedstawiania Chrystusa podczas Męki Pańskiej w chwili sądu przed Piłatem. Ecce Homo był popularnym motywem w okresie późnego gotyku.
Anna Szadkowska, konserwator zabytków przy gliwickiej diecezji opowiedziała o historii figury. Jest to jedyna taka rzeźba zachowana na Górnym Śląsku. Figura została ufundowana dla kościoła w Zębowicach, w którym stała do 1920 r. Wtedy kościół wraz z wyposażeniem sprzedano miastu Gliwice. Kościół służył jako kaplica cmentarna przez następnych 50 lat. Po tym czasie świątynia zniszczała. Kościół rozebrano do renowacji, a całe wyposażenie przekazano do konserwatorium zabytków w Sosnowcu. Był to rok 1980. Z powodu braku funduszy i wysokich kosztów renowacji figury, Ecce Homo kurzyło się w pracowni przez kolejne długie lata. Środki na odrestaurowanie figury znalazły się w 2011 r. I w tym czasie, odnowiona figura trafiła do Rud.
(woj)
Ciekawostki
- Rudzkie Ecce Homo przedstawia, u stóp Chrystusa, postać kanonika, prawdopodobnie fundatora figury.
- Figura jest w opactwie już od 8 grudnia, lecz czekano z jej odsłonięciem na okres Wielkiego Postu.
- Pomimo, że tylko w XIX wieku figura była malowana pięć razy, konserwatorom udało się zdjąć te warstwy i obecnie Ecce Homo przedstawia w 80 proc. oryginalne malowanie.
- Zębowicki kościółek pw. Wniebowzięcia NMP pochodzący prawdopodobnie z 1447 r., po rekonstrukcji nadal stoi w Gliwicach. W 2004 r. został erygowany i podniesiony do rangi kościoła parafialnego.