Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (1037) Data wydania: 27.03.12

Parafia Wniebowzięcia NMP w Rudach

Pierwsze wzmianki o Rudach są związane z klasztorem ojców cystersów, który został założony w pierwszej połowie XIII wieku. Książę Władysław określił wówczas prawa i przywileje zakonników, m.in. prawo do polowań, zakładania nowych wiosek oraz wyjęcie spod władzy sądowniczej księstwa. Posiadłości klasztoru sięgały po trzy mile od Raciborza, Gliwic i Koźla.

Pierwszym kościołem była niewielka drewniana świątynia wzniesiona w XIII wieku. Kolejny, murowany został konsekrowany w 1303 r. i istnieje do dzisiaj. Kościół poświęcono czci Matki Bożej Wniebowziętej. W XVII wieku świątynię przebudowano na styl barokowy. Wtedy też, na potrzeby licznych pielgrzymek, dobudowano kaplicę maryjną. Dzięki rudzkim cystersom – mistrzom industrializacji – w XVIII w. prężnie działały tu gałęzie przemysłu (wielki piec, huty, fabryki, kuźnie), kwitło życie kulturalne (teatr, szkoła muzyczna, biblioteka) i edukacyjne (studium filozoficzno-teologiczne, gimnazjum!)

Mnisi nie byli nastawieni na działalność duszpasterską, lecz z powodu braku duchowieństwa w okolicach, przejęli oni tę funkcję na swoich terenach. W ten sposób świątynia mnichów stała się kościołem parafialnym.

Cystersi przebywali w Rudach do 1810 r. Po pięciu wiekach pracy, podczas której kształtowali cywilizację i dbali o ludzkie serca i okoliczne krajobrazy, zakonnicy zostali wygnani. Na mocy zarządzenia ministerialnego postanowiono, że dobra cystersów z Rud staną się majątkiem świeckim. Przez kolejne lata cały majątek przechodził w ręce kolejnych książąt. Nakazem władz rejencji opolskiej, wkrótce po sekularyzacji, zakazano pielgrzymowania i innych obrzędów religijnych, które określono „kultywowaniem szkodliwych zwyczajów”. Pierwszy książę von Hessen-Kassel nakazał wręcz przeganianie pielgrzymów. W taki sposób życie religijne w miejscowości powoli zamierało. Następny właściciel Wiktor Maurycy Karol zu Hohenlohe-Waldenburg-Schilingsfürst zapraszał do majątku urządzonego w Opactwie znane osobistości (m.in. królów Prus, cesarza Niemiec Wilhelma II, arcyksięcia i wielkiego mistrza krzyżackiego Maksymiliana Habsburga, księżną Wiktorię – córkę królowej angielskiej). W klasztorze tętniło życie książąt raciborskich aż do 1945 r. Podczas wojny wojska Armii Czerwonej podpaliły kościół. Bezpowrotnie zniszczono aż 80% cudnego barokowego wystroju kościoła. Po wojnie świątynia została regotyzowana.

Po ustanowieniu diecezji gliwickiej w 1992 r. biskup gliwicki ks. Jan Wieczorek w 1995 r. podniósł kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Rudach do rangi Diecezjalnego Sanktuarium. W 1998 r. Skarb Państwa przekazał kompleks klasztorno-pałacowy w Rudach diecezji gliwickiej. Od tej pory zaczęły się starania i prace mające na celu przywrócenie dawnego blasku opactwu. Dziś część kompleksu jest wyremontowana a ks. Jan Rosiek, dyrektor Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej w Rudach dba o to aby miejsce to funkcjonowało zgodnie ze swym przeznaczeniem. Od 2009 r. kościół w Rudach ma tytuł bazyliki.

Parafia dzisiaj

Parafia Wniebowzięcia NMP w Rudach obejmuje zasięgiem Rudy, Jankowice, Rudę Kozielską, Rybnik – Stodoły, Kolonię Renerowską, Podbiałą, Przerycie i Paproć. Łącznie ponad 3,5 tys. wiernych. Od 17 sierpnia 2009 r. proboszczem parafii jest ks. Rafała Wyleżoł (wyświęcony w 1998 r.). Proboszcz praktycznie cały swój czas poświęca obecnie parafii. – Pan Bóg dał mi to zadanie, które stało się moim hobby – uśmiecha się. Wcześniejszymi zainteresowaniami księdza były kolarstwo, ogrodnictwo i wędkowanie.

Proboszcza wspiera wikary ks. Jacek Orszulak. Pomocą służą także ks. dyrektor Jan Rosiek oraz penitencjarz sanktuaryjny ks. rezydent Gotfryd Albert Fesser.

– W naszej parafii ludzi charakteryzuje wielka ofiarność, przywiązanie do kościoła i tradycji. Cieszy mnie, że pomimo rozbicia terytorialnego, ludność parafii jest ze sobą związana – mówi proboszcz Wyleżoł. Podobnie jak w innych parafiach duchowny zauważa, że wśród niektórych przedstawicieli młodego pokolenia widać niestety przejawy rozluźnienia więzi z kościołem.

Grupy parafialne

W rudzkiej parafii działają następujące grupy parafialne: Liturgiczna Służba Ołtarza (ministranci) – grupa liczy  45 osób, opiekuje się nią wikary i animator Adrian Waluga. Dzieci Maryi, pod opieką Gabrieli Dudek, liczą 15 dziewcząt. Oaza Dzieci Bożych animowana przez Danutę Rzepkę (22 dzieci), schola (14 dzieci). Żywemu Różańcowi składającemu się z 4 róż patronują św. Jadwiga, św. Kinga, św. Faustyna, św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Jest grupa biblijna oraz młodzieżowa, która co tydzień spotyka się na parafii aby rozmawiać na tematy religijne i nie tylko.

Muzyka w parafii

Parafialny Chór im. Juliusza Rogera działa w Rudach od 1875 r. Od niemal 30 lat jego zasłużonym dyrygentem jest Krystyna Lubos. Chór występuje przy wszystkich większych uroczystościach kościelnych, daje też swoje koncerty poza parafią. W kościele służy również czterech organistów. Są nimi: Krystyna Lampert, Klaudia Zawada, Rafał Kaczorowski i Karina Markiefka.

Remonty

Najważniejszym remontem w ostatnim czasie był kompletny remont dachu kościoła Marii Magdaleny na cmentarzu. W 2012 r. sztandarowym zadaniem ma być remont ściany za prezbiterium bazyliki wraz z witrażem. Parafianie, pielgrzymi i turyści z satysfakcją patrzą na parking, który niedawno powstał staraniem gminy Kuźnia Raciborska tuż przy bazylice.

Pielgrzymki

Spośród stałych, corocznych pielgrzymek należy wymienić diecezjalne pielgrzymki: Duszpasterstwa rodzin, młodzieży (nocna!), Dzieci Maryi, ministrantów, Caritas, Żywego Różańca, dożynki, pielgrzymkę z Moraw i wiele innych z rejonów Śląska, kraju i Europy.

(woj)