Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (1038) Data wydania: 03.04.12

Zarys Dziejów Nekropolii Raciborskich

Z okazji 20-lecia Nowin Raciborskich pragniemy Państwu przypomnieć teksty naszych nieżyjących już współpracowników. Ich spuścizna dla historii Raciborza jest nieoceniona. W pierwszym cyklu prezentujemy historię raciborskich cmentarzy autorstwa Kazimierza Świtlińskiego.

Cmentarze na Ostrogu część III

Kolejnym cmentarzem na Ostrogu jest cmentarz położony przy ul. Morawskiej – Rudzkiej, który powstał pod koniec XIX wieku po zbudowaniu istniejącego kościoła z 1860 roku.

Z inicjatywy proboszcza ks. Pflegera w latach 90-tych XIX wieku kościół połączono ogrodzeniem w stylu neogotyckim z muru ceglanego z kutą kratą. Słupy ogrodzeniowe na całej długości rozbudowane zostały w formie małych kapliczek, gdzie w górnej części słupa znajdują się ostrołukowe oszklone wnęki, w których umieszczone zostały polichromowe figuralne przedstawienia scen z życia Maryi i Chrystusa oraz Droga Krzyżowa. Pod każdą ze stacji umieszczono tablicę z wyrytymi nazwiskami i nazwami gmin. Koszty wykonania ogrodzenia w całości ponieśli parafianie. Podobne płytki z inskrypcjami i numeracją znajdują się na odcinkach podmurówki między słupami ogrodzenia. Łącznie występuje    117    nazwisk    mieszkańców Ostroga, Płoni i Bosacza.

Pierwszą zmarłą ofiarodawczynią była Vincentia Czapla, która została pochowana na tym cmentarzu w 1896 roku. Zachowane groby są usytuowane przy ogrodzeniu naprzeciwko tablic z inskrypcjami, które sugerować mogą, że spoczywają tam fundatorzy i ich rodziny. Założenie tego cmentarza nie wynikało z potrzeby tworzenia kolejnego cmentarza, ponieważ w tym czasie powstał nowy cmentarz przy obecnej ulicy Rudzkiej – Husarskiej – to jednak stanowiło formę wyróżniającą fundatorów ogrodzenia terenu przykościelnego. Znajdująca się w pobliżu kaplica Ogrójcowa zbudowana została w 1895 – 1896 r. jako kaplica grobowa, w której pochowani zostali Johann Wiehle i jego żona Josefa 1897, 1898 i B. Raczek w 1921 oraz M. Hawrda 1923 r.

Kazimierz Świtliński