Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (1039) Data wydania: 10.04.12

Zarys Dziejów Nekropolii Raciborskich

Z okazji 20-lecia Nowin Raciborskich pragniemy Państwu przypomnieć teksty naszych nieżyjących już współpracowników. Ich spuścizna dla historii Raciborza jest nieoceniona. W pierwszym cyklu prezentujemy historię raciborskich cmentarzy autorstwa Kazimierza Świtlińskiego.

Cmentarz przy ul. Kozielskiej

Cmentarzem starowiejskim jest tzw. „stary cmentarz” o pow. 0,7120 ha, który został zamknięty w 1965 r. Teren pod ten cmentarz parafia zakupiła od wsi w pierwszej połowie XIX wieku. Wzniesiony krzyż cmentarny w alei głównej określa datę powstania cmentarza, gdyż na postumencie krzyża znajduje się inskrypcja, która mówi, że „wzniesiony został w 1855 roku za proboszcza Karola Poppeka.” Zachowane nagrobki po lewej stronie za krzyżem reprezentowane są przez nagrobki wolno stojące w kształcie krzyży ze zróżnicowanymi postumentami i zwieńczeniami ramion, spośród których na uwagę zasługują nagrobki z 1882 i 1883 r. „ Maria i Johan Grata”, „Teofil Noga”  1885, „Werner Franciszek” 1898 i „Długosch Wollanik” z 1883 r. Wśród nagrobków wolno stojących wyróżnić można proste w konstrukcji płyty posiadające zróżnicowane zakończenia z geometrycznymi i reliefowymi ornamentami. Niektóre z nich są zdobione wypukło rzeźbionymi medalionami głowy Chrystusa w cierniowej koronie lub rytymi, czy też płaskorzeźbionymi krzyżami. Z obiektów znajdujących się tam należy jeszcze wymienić bardzo zniszczony grobowiec przyścienny, który był zbudowany w formie kaplicy cmentarnej z ołtarzem i kryptą, w której w 1898 r. został pochowany proboszcz tej parafii ks. Wilhelm Strzybny. Ostatni pogrzeb na tym cmentarzu odbył się w 1965 roku. Na terenie cmentarza znajduje się 10 nagrobków wolno stojących i 10 płyt nagrobnych, jeden grobowiec, jeden krzyż cmentarny oraz 138 mogił z XIX wieku. Z XX wieku 44 nagrobki wolno stojące, 76 płyt nagrobnych i 478 mogił.

Kazimierz Świtliński