Nowiny Raciborskie pisały w 1992 roku
Nowiny Raciborskie pisały w 1992 roku.
Szkolne łasuchy
W raciborskich szkołach podstawowych nr 11 i 15 pojawiły się mikrokuchenki, w których podczas przerw podgrzewane są (i sprzedawane dzieciom) „łasuchy”. Są to cienkie parówki (na patyczkach) w cieście wypiekanym z mąki kukurydzianej. Tę kolejną zagraniczną nowinkę z rodzaju tzw. szybkiej żywności produkuje Despol, w oparciu o technologię amerykańską. Zarabiają na łasuchach również obie szkoły. Jako ciekawostkę można podać, że nazwa „łasuch” została ustalona w konkursie przez uczniów, gdyż oryginalne miano kulinarnej nowości brzmi „corndog”.
Skarbek pojedzie?
Jak dowiedzieliśmy się w informacji kolejowej, ekspres „Skarbek” będzie nadal kursował, pomimo zmiany rozkładu jazdy, z tym, że nie wiadomo jeszcze czy wyjeżdżał będzie z Rybnika czy z Katowic. Na pewno jednak nie będzie docierał do Raciborza. Wielka to strata dla naszego miasta, było to bowiem najszybsze i najwygodniejsze połączenie ze stolicą.
Czy będzie ulica Pieczki?
Klub Inteligencji Katolickiej w Raciborzu wystąpił do Rady Miejskiej z propozycją przemianowania jednej z ulic w centrum Raciborza na ulicę księdza prałata Stefana Pieczki. Propozycja dotyczy ul. Nowej lub pierwszego odcinka ul. Mickiewicza (tj. od Rynku do Szewskiej). Jednocześnie czynione są przygotowania do ustawienia tablicy pamiątkowej na skwerze przed kościołem. Przypomnijmy, że 19 czerwca mija rok od śmierci tego tak szanowanego w Raciborzu duszpasterza.
Remiza w czynie społecznym
Budowa nowej remizy w Zawadzie Książęcej trwa już od kilku lat. Prowadzona jest w czynie społecznym z pomocą urzędu gminy. Stara remiza była zbyt ciasna. W budynku będzie się mieścić sala z zapleczem kuchennym a na dole dwa garaże dla remizy oraz poczta i kotłownia. Budynek nowej remizy jest już postawiony w stanie surowym. Trwają prace we wnętrzu. Założono już instalację elektryczną – pozostaje tylko wykonanie przyłączy. Pomieszczenia zostały wytynkowane przez murarza z Łęgu. Osadzono drzwi wewnątrz. Zamontowano nawet syrenę strażacką. Do wysokości pierwszej kondygnacji wszystkie prace wykonano w czynie społecznym.