Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (1044) Data wydania: 15.05.12

Zarys Dziejów Nekropolii Raciborskich

 

Z okazji 20-lecia Nowin Raciborskich pragniemy Państwu przypomnieć teksty naszych nieżyjących już współpracowników. Ich spuścizna dla historii Raciborza jest nieoceniona. W pierwszym cyklu prezentujemy historię raciborskich cmentarzy autorstwa Kazimierza Świtlińskiego.

 

Cmentarz katolicki przy obecnej  ul. Mickiewicza – Młyńskiej – Zborowej

Cmentarz założono w 1740 roku na terenie byłego cmentarza ewangelickiego, który znajdował się tu w XVI wieku. Cmentarz ten został przeznaczony do grzebania obcych i ubogich. Istniał bardzo krótko. Już w 1764 roku został zlikwidowany a teren jego zniwelowano pod plac ćwiczeń kawalerii.

Cmentarz św. Łazarza (Matki Bożej)

Pierwszym cmentarzem powstałym poza murami Starego Miasta był cmentarz na Nowych Zagrodach, w rejonie dzisiejszej ul. Wojska Polskiego i Opawskiej, o pow. 0,8 ha. Przełożony szpitala św. Łazarza, Tomasz Moczygemba przekazał teren stanowiący zapewne część dóbr szpitalnych pod cmentarz w zamian za roczny czynsz w wysokości 120 talarów, które miała otrzymywać kasa szpitalna od magistratu. Według innej wersji, teren pod cmentarz miał pochodzić z darowizny części ogrodu Nowych Zagród. Utworzony cmentarz był w zasadzie przeznaczony początkowo do grzebania zmarłych z przytułku, lecz później chowano wszystkich mieszkańców Starego Miasta i Nowych Zagród. Poświęcenia cmentarza dokonał ks. prałat Franciszek Seypold za specjalnym zezwoleniem władz biskupich w dniu 21 XII 1807 r. Na terenie cmentarza znajdował się kościółek, względnie kaplica cmentarna p.w. Matki Bożej. Budowla ta już nie istniała w 1831 roku, zaś granice cmentarza były przesuwne w kierunku na zachód już przed rokiem 1830. Do obowiązków parafii należało ponoszenie wszelkich kosztów, związanych z utrzymaniem cmentarza. Zamknięcie tegoż cmentarza nastąpiło 4 listopada 1832 roku po uruchomieniu następnego cmentarza na Nowych Zagrodach.

Cmentarz przy ul. Piotra Skargi

Powstanie tegoż cmentarza datuje się na poczatek XX wieku, a było ono związane z brakiem wolnych miejsc na cmentarzu przykościelnym. Najstarsze pochówki pochodzą prawdopodobnie z 1913 roku jednak brak pomników z tego okresu utrudnia ustalenie czasu powstania pierwszych pochówków. Wystepujące nagrobki są nagrobkami głównie wolno stojącymi, o prostych formach geometrycznych, których różnice uwidocznione są w zwieńczeniach płyt. Należą do nich pochodzące z lat 30-tych nagrobki Johanny Ploch z 1933 roku, Pawła Burzicha z 1927 roku i Aloisa Strzedulli z 1939 roku. Na uwagę zasługuje krzyż z żeliwa w stylu neogotyckim, bez daty i właściciela oraz  krzyż poświęcony poległym na I wojnie światowej. Nagrobki sprzed 1939 roku rozrzucone są wśród mogił nowych. Na cmentzrzu znajdują się 23 mogiły z okresu miedzywojennego oraz 109 nagrobków z lat 1945 – 1985.

K. Świtliński