Przegląd tygodnia
Przegląd tygodnia.
Pogrzeb Lecha Staszewskiego – świetnego chirurga, lekarza z powołania
Na Cmentarzu Jeruzalem pochowano 12 czerwca znanego chirurga ze szpitala na Gamowskiej, lekarza Powiatowej Komisji Lekarskiej. Przeżył 66 lat. Pogrzeb odprawili proboszcz parafii św. Mikołaja Piotr Adamów i wikariusz z kościoła farnego Jacek Chromniak. W mowie pożegnalnej wygłoszonej nad miejscem pochówku, Stanisław Gamrot, ordynator oddziału chirurgicznego raciborskiego szpitala (na zdj. z prawej) mówił o zmarłym jako człowieku dokładnym. – Cechowała go wręcz pedanteria tak potrzebna w zawodzie lekarza. Był dla nas wszystkich wzorem. Zawsze uczynny, życzliwy dla każdego – wspominał. Przez wiele lat Staszewski pełnił funkcję zastępcy ordynatora oddziału. W 1985 roku został odznaczony Medalem za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia. Przepracował w sumie 42 lata z czego 36 na pełnym etacie, cały czas w tym samym szpitalu.
Szczęśliwa trzynastka działa już pół wieku
– Uczymy się nie dla szkoły, a dla życia – podkreślała Bogusława Małek, dyrektor SP 13, która 14 czerwca uczciła swoje 50-lecie akademią i odsłonięciem pamiątkowej tablicy. Ufundowała ją Danuta Domin, była nauczyciel tej placówki. – Za jej ciepło i profesjonalizm kadry – tłumaczyła swój gest. Obecny na uroczystościach Mirosław Lenk, prezydent miasta chwalił „Trzynastkę” za efekt kształcenia tysięcy uczniów, a Tadeusz Wojnar, przewodniczący rady miasta podkreślił, że zawód nauczyciela to najtrudniejsza robota w życiu bo w najcięższej fabryce. Radna wojewódzka Ewa Lewandowska wybrała uroczystość 50-lecia zamiast obrad komisji w Katowicach. – Pani dyrektor tak pięknie mnie zaprosiła – opowiadała. Nasza przedstawicielka w Sejmiku żałowała, że nie może obiecać placówce boiska Orlik ale wspólnie z kolegami czyni starania by marszałek zainteresował się wnioskiem z Raciborza.
12 czerwca
Odbyło się posiedzenie zarządu powiatu, który m.in. zajął się wyrażeniem zgody na zawarcie umowy najmu pomieszczenia znajdującego się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rudach pomiędzy MOW a Haliną Wyjadłowską. Wszczęto też procedury naboru na stanowisko dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Raciborzu.
13 czerwca
Wręczono nagrody w konkursie „Mistrz Ortografii”. Wygrał go Piotr Tomański z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Babicach (opiekun Rozwita Sroka). Drugie miejsce zajął Adam Dobrzański z SP 15 z Raciborza (op. Joanna Chrzanowska-Rybeczka), a trzecie przypadło Marcelinie Juśkiewicz z SP 4 (op. Alicja Stoińska). Konkurs po raz trzeci przeprowadziła Agnieszka Czarna z ZSP 3.
14 czerwca
Wspólne posiedzenie odbyły zarządy powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego i raciborskiego. Wizytowano SP ZOZ Kędzierzyn-Koźle. Dzień później razem obradowali członkowie komisji oświaty, rozwoju gospodarczego, rolnictwa powiatu raciborskiego oraz komisji promocji powiatu partnerskiego.
14 czerwca
Oficjalną wizytę w powiecie raciborskim rozpoczęła delegacja z partnerskiego miasta Komsomolsk na Ukrainie. Prezydentowi miasta Siergiejowi Suprunowi towarzyszą sekretarz rady miasta Svietlana Kalashnik oraz dyrektor wydziału kultury i turystyki Iryna Zelenska. W powiecie gości też zespół taneczny Remix.
Czerwiec
Jeszcze przez dwa tygodnie studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu będą przeprowadzać badanie poziomu zadowolenia klienta z usług świadczonych w Starostwie Powiatowym w Raciborzu.
Czerwiec
W Szkole Podstawowej nr 4 im. ks. Stefana Pieczki już po raz 15 goszczą dzieci z Białorusi wraz z opiekunami. Wizyta mogła dojść do skutku dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Miastem Racibórz i Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”.
Wydarzy się
19 czerwca
Kolejna odsłona Społecznego Uniwersytetu NaM-owskiego. Inicjatywa RSS Nasze Miasto, skierowana do wszystkich Raciborzan. Ciekawy temat, żywy wykład, twórcza dyskusja, multimedialny pokaz. Radny powiatowy Leon Fiołka opowie o swojej podróży koleją transsyberyjską oraz codziennym życiu w dalekiej Rosji. Wykład zacznie się o godz. 18.00 na Przystanku Kulturalnym Koniec Świata.
20 czerwca
Prezydent miasta zaprasza na spotkanie, którego celem będzie przedstawienie działań podjętych przez urząd w celu obniżenia zwierciadła wód gruntowych w dzielnicy Nowe Zagrody. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00.
21 czerwca
Kościół Zielonoświątkowy w Raciborzu przy ul. Cecylii zaprasza na seminarium dla małżeństw – wideokonferencję pt. „Przez śmiech do lepszego małżeństwa” Marka Gungora. – Wiele się nauczycie i dowiecie, jak wprowadzić konkretne, pozytywne zmiany w waszych małżeństwach – zachęca pastor Piotr Grzesiek.
Co mówiulica?
W jaki sposób Pani/Pan dba o zdrowie?
Mieczysława, 64 lata z Raciborza: Właśnie idę do apteki żeby kupić ciśnieniomierz. Dbam o profilaktykę, nie piję i nie palę papierosów.
Józef z Raciborza: Dbam o zdrowie uprawiając sport. Jeżdżę dużo na rowerze i pływam.
Krzysztof, 44 lata z Raciborza:Chodzę na siłownię, korzystam z sauny i jeżdżę na rowerze. Nie palę papierosów a jeśli chodzi o żywność to jem ciemne pieczywo, szyneczkę, gorzką czekoladę i ryby.
Na co Pani/Pan wydaje najwięcej pieniędzy z domowego budżetu?
Teresa Mazur, 49 lat z Raciborza: Domowe wydatki to przede wszystkim zakup żywności. Ona jest najważniejsza i zarazem najdroższa.
Ewa Stępińska, 26 lat, z Dusseldorfu: Kiedy jestem w Polsce to najwięcej pieniędzy z domowego budżetu wydaję na modne ubrania i srebrną biżuterię.
Paweł, 28 lat, Racibórz: Dużą część pieniędzy z domowego budżetu przeznaczam na zakup żywności, przede wszystkim nabiału.