Kącik ZUS
Kącik ZUS
W tym roku skończyłem 55 lat i straciłem pracę. Od kilku miesięcy jestem na zasiłku dla bezrobotnych. Przepracowałem 25 lat, z czego 15 lat w warunkach szkodliwych. Czy mogę liczyć na wcześniejszą emeryturę? Należę do OFE, do II filaru.
Stanisław
Mężczyzna posiadający na dzień 1 stycznia 1999 r. okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w wymiarze wynoszącym 15 lat oraz okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące 25 lat, nabywa prawo do emerytury z chwilą osiągnięcia wieku 60 lat. Emerytura przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego lub złożenia wniosku o wykreślenie z OFE. Z tego wynika, że nie spełnia Pan warunków do przyznania emerytury.
***
W ubiegłym roku skończyłem 60 lat, nadal jednak pracuję, pod koniec sierpnia minie rok od momentu podjęcia pracy na emeryturze. Czy mogę wystąpić o przeliczenie świadczenia?
Emeryt z Krzanowic
Ponowne ustalenie emerytury z uwzględnieniem zapisanych składek na koncie ubezpieczonego jest możliwe po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Ponowne ustalenie świadczenia jest możliwe na wniosek zainteresowanego. Świadczenie w podwyższonej wysokości będzie wypłacane od miesiąca zgłoszenia wniosku.
***
Otrzymałem dodatkowe świadectwo pracy z okresu, który był przyjęty do ustalenia kapitału początkowego. Czy w tej sytuacji mogę wystąpić o ponowne przeliczenie kapitału początkowego? Gdzie mam złożyć wniosek, u pracodawcy, czy w ZUS?
Adam z Raciborzaa
Wniosek o przeliczenie kapitału początkowego wraz z nowym świadectwem pracy powinien zostać złożony w jednostce ZUS, która wydała decyzję ustalającą wartość kapitału. Może on być złożony osobiście lub wysłany pocztą. Wniosek ten może być również napisany odręcznie. Ważne jest aby pozwalał na zidentyfikowanie ubezpieczonego oraz zawierał numer decyzji ustalającej wartość kapitału i informację, czego wniosek dotyczy. Organ rentowy może przeliczyć wartość kapitału początkowego, m.in. wówczas, gdy po uprawomocnieniu się decyzji zainteresowany przedłoży nowe dowody mające wpływ na wysokość naliczonego już kapitału. Takim dowodem jest dodatkowe świadectwo pracy z okresu, który był brany pod uwagę przy ustalaniu kapitału początkowego. Przedłożenie nowego świadectwa spowoduje wzrost okresów składkowych, a tym samym wzrost wysokości kapitału. Zwiększenie okresów składkowych może też skutkować zwiększeniem okresów nieskładkowych, ograniczonych do 1/3 udowodnionych okresów składkowych.
***
Jestem uprawniona do świadczeń przedemerytalnych. Wkrótce wyjadę za granicę do pracy jako opiekunka osób starszych. Czy muszę o tym fakcie poinformować ZUS?
Grażyna z Kuźni Raciborskiej
Tak, podejmując legalną pracę za granicą jest Pani zobowiązana przedłożyć w ZUS zaświadczenie o uzyskanych z tego tytułu przychodach w walucie danego państwa.