Rocznica maryjnej koronacji w mediach o. Rydzyka
Z rozmachem przygotowane zostały uroczystości związane z jubileuszem 80-lecia koronacji obrazu Matki Bożej w raciborskim sanktuarium. Bogaty ich program emitowany zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami przez katolickie media Radio Maryja i TV Trwam, przyciągnął do Raciborza wiernych również spoza Raciborszczyzny, a nawet z Czech. Pielgrzymi mogli uczestniczyć w mszy w kościele, jak i obejrzeć ją na dużym telebimie w specjalnym namiocie.
Historię kościoła zgromadzonym przypomniał kustosz sanktuarium, proboszcz ks. Eugeniusz Dębicki, a uroczyste nabożeństwo koncelebrował ks. Paweł Stobrawa – biskup pomocniczy diecezji opolskiej.
Jubileusz uświetnił występ chóru z Brzeziu pod dyrekcją Aleksandry Gamrot oraz Raciborska Orkiestra Dęta „Plania”.
Podczas radiowo-telewizyjnej emisji programu z Raciborza nie zabrakło wypowiedzi dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka, który w telefonicznym wystąpieniu nie mógł nie wspomnieć o problemach katolickiej telewizji. Przypomniał, że 96 proc. katolików nie ma jednego miejsca na multipleksie, choć utrzymują rząd, który szkodzi Kościołowi i Polsce. Użalał się też nad obecną sytuacją w kraju przypominając, że ponad 50 proc. młodych ludzi jest bez pracy. – Polska umiera, na 1000 osób w tym roku urodzi się tylko 10 dzieci – wyrokował. Nawoływał też, by nie poddawać się: „alleluja i do przodu”.
Organizatorami jubileuszowej uroczystości byli: gospodarz sanktuarium, proboszcz ks. Eugeniusz Dębicki, prezes KIK Krystian Niewrzoł oraz Stowarzyszenie „Dobro Ojczyzny”.
(ewa)
Rocznicową mszę poprzedził przygotowany przez młodzież występ słowno-muzyczny pt. „Sanktuarium kilku narodów”, połączony z inscenizacją ukazującą dzieje świątyni. Dzieci i młodzież z Gimnazjum nr 3 im. Ks. dr. Augustyna Weltzla w Raciborzu, a także z Raciborza – Studziennej, Borucinie i Krzanowicach w pięknych strojach z epoki, jak i regionalnych przedstawiła historię powstania kościoła po czasy współczesne. Oprawę muzyczną przygotował zespół wokalny MIRAŻ z Młodzieżowego Domu Kultury pod kierunkiem Elżbiety Biskup. Młodzi wykonawcy pod kierunkiem Krystiana Niewrzoła – autora scenariusza i reżysera oraz Aleksandry Fleger, Teresy Koloch i dr Korneli Lach ćwiczyli się przez całe wakacje. Stroną techniczną i akustyczną występów zajęli się: Józef Kuźmiński, Daniel Rożek i Szymon Pantoł.