Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (1061) Data wydania: 11.09.12

Hodowcy starostami – ona dba o świnie, on pan ogierów

Samborowice słyną ze śmiesznych scenek dożynkowych. Po niedzielnym korowodzie dobra sława nie przeminie.

Dziękczynienie po żniwach organizuje we wsi zawsze zespół szkolno-przedszkolny. – Ja tylko pomagam – skromnie zaznacza sołtys. Samborowice po raz 9. urządziły własne święto plonów.

Tutejszy proboszcz, zanim wsiadł do bryczki zacnych gości, odprawił nabożeństwo w więzieniu, gdzie dodatkowo pełni posługę. Czekano nań z wyruszeniem korowodu. Z przodu jechali strażacy, były dzieci – krasnoludki i sporo uczestników wierzchem (m.in. amazonki Dominika Pelka na klaczy Asti, Marzena Śmichura oraz Sabina Piontek na Lorze i Myszy). Zabrakło wójta lub szefa rady ale samorząd reprezentowała gminna radna Ilona Gawlica. Obserwatorów śmieszyły scenki na przyczepach, zwłaszcza ta związana z Amber Gold i dorośli udający niemowlęta w pampersach.

Rzadko kiedy placówka oświatowa bierze na barki organizację imprezy dla rolników, tymczasem samborowicka szkoła z przedszkolem świetnie sobie na tym polu radzą. – Mamy tu dobrze przygotowaną bazę na takie wydarzenia, nauczyciele lubią się angażować w takie projekty, wspólnie z gospodarzami stroimy przyczepy, uczniowie sześciu klas idą w korowodzie. To nasza coroczna tradycja – stwierdziła Alfreda Staniek dyrektor ZSP.

Miejscowi zapamiętają żniwa 2012 jako udane. – Plon szybko zebrano, dopisała pogoda. Technika jaką dysponuje dziś rolnik pozwala mu na dynamiczne działania. Żniwa kończyły się w tydzień – mówił Adrian Niewiera sołtys Samborowic. Dostrzega problem w małej populacji wsi. – Ci co jadą w korowodzie przechodzą później do stoisk na festynie, ktoś tę robotę musi wykonać. Pamiętam, że dzieci było tu więcej. Wiążemy jakoś koniec z końcem ale najważniejsze, że jest za co dziękować – podkreślił.

maw