Dobro Ojczyzny w obronie lepszej cywilizacji
Zbliżający się trzeci rok działalności Stowarzyszenia Dobro Ojczyzny był okazją do rocznicowego spotkania jego członków w raciborskim Zamku Piastowskim. W gronie zaproszonych gości byli m.in.: infułat ks. Marian Żagan, Jan Skalski – przewodniczący Światowego Kongresu Kresowian w Bytomiu, płk Tadeusz Dłużyński – prezes Związku Piłsudczyków na Śląsku w Rybniku oraz Marian Szlapański – przewodniczący Związku Żołnierzy AK w Raciborzu.
O dotychczasowych dokonaniach stowarzyszenia i o planach na przyszłość poinformował zebranych prezes Józef Sadowski.
– Naszym celem jest działalność na rzecz społeczeństwa, a naczelnym hasłem „Bóg – Honor – Ojczyzna”, co determinuje nasze patriotyczne nastawienie. Szukamy dialogu, szukamy współpracy i podobnie myślących ludzi, żeby zespolić nasze wysiłki, coś pozytywnego osiągnąć nie tylko dla naszej grupy, ale całego społeczeństwa – wyjaśnił prezes Sadowski.
Podkreślił, że działalność stowarzyszenia oprócz etapu ideologicznego ma też i drugi praktyczny, który pozwala tworzyć lepszą cywilizację. Dlatego zaprasza się do Raciborza ciekawych ludzi, jak np. prof. Ryszarda Kozłowskiego z Krakowa – znanego geologa, który zajmuje się geotermią. Prezes uważa, że wzorem o. Tadeusza Rydzyka również w Raciborzu powinno się wykorzystać ciepło płynące z Ziemi.
– Polska to jedna wielka tablica Mendelejewa, w Polsce jest wszystko i jest chyba najbogatszym krajem w Europie. To bogactwo jest przyczyną, że o Polskę się biją, ale obywatel tego nie widzi – mówił Józef Sadowski.
Członek stowarzyszenia Józef Dutkiewicz natomiast zaproponował zainicjować akcję uświadamiającą dla gimnazjalistów, którzy dziś pozbawieni są historii, albo mają ją szczątkowo podawaną i błędnie naświetlaną. W nawiązaniu zaś do uroczystości z udziałem mediów katolickich w Raciborzu proponował, aby pójść za ciosem i przetestować społeczeństwo raciborskie organizując marsz wzorem innych odbywających się w Polsce.
Jubileuszowe spotkanie było okazją do wręczenia legitymacji honorowego członka stowarzyszenia, które prezes Józef Sadowski wręczył: ks. infułatowi Marianowi Żaganowi, Józefowi Dudkiewiczowi, płk. Tadeuszowi Dłużyńskiemu, Marianowi Szlapańskiemu i Janowi Skalskiemu.
Wiceprezes stowarzyszenia Józef Kastelik przyznał, że jubileusz jest momentem, kiedy można podziękować tym wszystkim, którzy angażują się w poczynania Dobra Ojczyzny.
– Efektem naszej działalności była uroczystość kościelna transmitowana przez TV Trwam i Radio Maryja, do której przyczyniliśmy się w najwyższym stopniu, przekonując do niej proboszcza i biskupa ordynariusza. Ponieważ już dziś ludzie czekają na kontynuację, jedna z propozycji jest taka, aby 11 listopada zorganizować kolejną uroczystość religijną z intencją „Matko Boża Częstochowska, Królowo Polski zabierz Donalda Tuska, daj go nawet na komisarza Unii Europejskiej, ale weź go z Polski, żeby przestał szkodzić krajowi”– powiedział Józef Kastelik.
Jeszcze we wrześniu w sądzie złożony zostanie wniosek o uznanie stowarzyszenia za organizację użyteczności publicznej, co umożliwi pozyskiwanie 1 proc. podatku od podatników.
Stowarzyszenie zamierza też powołać Fundację Dobro Ojczyzny. – Fundacja ta angażowałaby się na rzecz geotermii i energii słonecznej, a firmy o takiej działalności mogłyby być jej udziałowcami. Skoro ojcu Rydzykowi udało się wydobywać dużo wód geotermalnych, którymi może ogrzewać miasto, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zrobili to samo u nas – uważa wiceprezes Józef Kastelik.
(ewa)