Dzień Energetyka w RAFAKO
– Jak co roku spotykamy się, aby uhonorować tych, których dokonania miały szczególne znaczenie dla naszej firmy, którzy związani są z przedsiębiorstwem długoletnim jubileuszem lub osiągnęli wiek emerytalny oraz tych, którzy w sposób szczególny przyczynili się do promocji pozytywnego wizerunku RAFAKO – powiedział Wiesław Różacki, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny RAFAKO S.A. podczas uroczystej gali z okazji obchodów Dnia Energetyka, która odbyła się 31 sierpnia w odrestaurowanym Domu Strzeleckim, popularnie zwanym „Pałacykiem”.
Prezes Wiesław Różacki w swoim przemówieniu odniósł się też do aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa. – W otoczeniu gwałtowne procesy istotnie zmieniają nie tylko warunki funkcjonowania branży budowlanej ale poprzez zachwianie równowagi w sektorze finansowo–bankowym wielu różnych branż, w tym naszej, związanej z budową elektrowni. To bardzo groźne procesy. Zadaniem menedżmentu RAFAKO będzie uchronić firmę przed tymi niekorzystnymi zjawiskami. To jedno z największych wyzwań na najbliższe miesiące – mówił prezes RAFAKO.
Tradycyjnie podczas gali wręczone zostały odznaczenia i nagrody dla zasłużonych pracowników RAFAKO i osób, które przyczyniły się do rozwoju firmy. W tym roku Honorową Odznakę „Zasłużony dla RAFAKO” otrzymał Jarosław Myjak, prezes zarządu PKO BP.
Złotym i Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę – odznaczeniami państwowymi, nadawanymi przez Prezydenta RP uhonorowanych zostało łącznie 21 pracowników. Osobiście wręczył je Stanisław Dąbrowa, I Wicewojewoda śląski. Odznaką „Zasłużony dla RAFAKO” za szczególne zasługi wniesione w rozwój firmy uhonorowanych zostało 15 pracowników. „Kapituła Wyróżnienia” za szczególne dokonania zawodowe w 2011 r. uhonorowała 4 pracowników , przyznając 2 nagrody oraz 2 wyróżnienia.
Nagrody specjalne, przyznane przez Prezesa RAFAKO S.A. otrzymał zespół odpowiedzialny za pozyskanie kontraktu w Opolu. Tytułem „Spawacz Roku 2011” odznaczeni zostali 3 pracownicy za najwyższej klasy umiejętności ręcznego spawania metodą TIG. Dyplomem uznania wyróżniony został pracownik rozpoczynający pracę ,wdrażany do zawodu spawacza.
Listem pochwalnym wyróżniono 6-ciu tegorocznych absolwentów za osiągnięcie bardzo dobrych wyników w nauce zawodu. Obchody Dnia Energetyka są także okazją do wyróżnienia osób, obchodzących okrągły jubileusz pracy w RAFAKO, mogących pochwalić się 45-letni, 40-letnim, 35-letnim, 30-letnim, 25-letnim stażem pracy tylko w RAFAKO. Uroczyście pożegnane zostały także osoby odchodzące na emeryturę. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych rafakowców.
Motywem przewodnim tegorocznych obchodów było podpisanie historycznego kontraktu na budowę dwóch bloków energetycznych w PGE El. Opole. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ewa Lewandowska, radna Sejmiku Wojewódzkiego, prezydent Raciborza Mirosław Lenk, przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Wojnar, starosta raciborski Adam Hajduk, poseł Henryk Siedlaczek oraz przedstawiciele firm związanych z RAFAKO. Oprawę artystyczną uroczystości stanowił występ satyryka Marcina Dańca.
Stałym elementem obchodów Dnia Energetyka jest festyn, organizowany na terenie ośrodka Aqua Brax w Szymocicach. W tym roku impreza odbyła się 1 września.
Także i tym razem do dyspozycji uczestników festynu było wiele ciekawych atrakcji, zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych, m.in. malowanie buziek, gry i zabawy zręcznościowe, dmuchane place zabaw, przejażdżki bryczką i na koniach. – Wrażenia z festynu mam bardzo pozytywne. To bardzo dobra okazja do integracji załogi. Pracownicy mogą spotkać się na luzie, na neutralnym terenie. Można tu przyjść z całą rodziną. Wiele atrakcji jest tu przede wszystkim dla dzieci. Super sprawa! – mówi Elżbieta Kardaczyńska, uczestnicząca w festynie.
W programie artystycznym znalazły się występy Orkiestry Dętej RAFAKO, magika Don Carlosa, zespołów Music-Box, Univers, w tym także At Domine, którego liderem jest Tomasz Świątek, pracujący w RAFAKO. Ponownie gwiazdą wieczoru był Marcin Daniec. Festyn zakończył się pokazem sztucznych ogni.