przegląd tygodnia
Powiat
Mechanik obchodził 65. urodziny
Na miejsce celebracji jubileuszu Zespołu Szkół Mechanicznych wybrano Zamek Piastowski. 12 października sala konferencyjna zapełniła się niemal do ostatniego fotela. Były prezenty – czek na 5 tys. zł od organu prowadzącego szkołę (na zdjęciu trzyma go dyrektor Sławomir Janowski), powiatu raciborskiego oraz statuetka od Koltechu, firmy gdzie praktykują uczniowie. Na 65-lecie wyszło specjalne wydanie gazetki szkolnej i zaprezentowano humorystyczne przedstawienie. – Ta szkoła to dobre miejsce na młodość – chwalił placówkę ustępujący szef samorządu uczniowskiego.
Nadzieja patronką maszerujących
Trzynasty raz miejscowe koło Polskiego Komitetu Zwalczania Raka zorganizowało przemarsz ulicami miasta. Przygotowano 2 tys. balonów i 300 wstążeczek w kolorach różowym i niebieskim. 13 października z grona lokalnych VIP–ów poszli tylko Ludmiła Nowacka i Józef Stukator. Na czoło pochodu wróciły po kilku latach nieobecności tancerki Aldony Krupy-Gawron z SKZR „Źródło”. – Idziemy z misją w miasto by dać nadzieję tym co ją tracą i zachęcać do profilaktyki w walce z nowotworami – mówiła organizatorka Maria Wiecha (na zdjęciu).
Trzecie otwarcie dla małych żaków
Są tu regularne wykłady i prawdziwe indeksy tylko studenci są znacznie mniejsi. RCK i PWSZ prowadzą Uniwersytet Dziecięcy i mają pierwszych absolwentów. Rośnie im liczba żaków. W trzy lata z 36 do 78. 13 października nowy rok akademicki otwarto wykładem znanej fotografki i pracownika naukowego szkoły wyższej Gabrieli Habrom-Rokosz.
Bitwa się zaczęła
Bez spodziewanych jeszcze parę miesięcy temu tłumów, kino Bałtyk zaczęło wyświetlać „Bitwę pod Wiedniem”. Na pierwszy pokaz miejscowy bileter przywdział zbroję użyczoną z Zamku Piastowskiego. Seanse europejskiej produkcji historycznej zaplanowano do 18 października o 17.40 i 20.00 (poza wtorkiem gdy zbiera się Klub Konesera). Nieoczekiwanym hitem został za to „Jestem Bogiem” z ponad 1,5-tysięczną widownią. W rocznym zestawieniu przebojów kasowych w raciborskim kinie ustępuje tylko bajkom „Madagaskar 3” i „Epoka lodowcowa 4”.
Absolwent PWSZ: inżynier humanista
Blisko 2 tys. studentów rozpoczęło nowy rok akademicki na raciborskiej uczelni. Na inauguracji pojawił się europoseł PO Bogdan Marcinkiewicz. W przeszłości pracownik fizyczny na kopalni i właściciel firmy chwalił szkołę za uruchamianie kierunków technicznych. – Tak trzymać panie rektorze! – mówił do Michała Szepelawego, który zapowiedział łączenie humanistyki z myślą techniczną. 11 raz pojawił się na rozpoczęciu biskup Jan Kopiec. – Jestem z wami od początku, zamierzam wytrwać do 25. inauguracji – deklarował uśmiechnięty. Uhonorowano prof. dr hab. Gabrielę Kapicę, która czas spędzony na uczelni nazwała twórczym i szczęśliwym. Za najlepszą pracę dyplomową uznano licencjat Karoliny Szulc, absolwentki edukacji elementarnej. Rektor mówił o najbliższych zamiarach PWSZ – uruchomieniu ekonomii i fizjoterapii w ofercie edukacyjnej oraz przenosinach Instytutu Sztuki z ul. Cecylii na Lwowską.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Raciborzu informuje
Od 1 października osoby fizyczne mogą składać w formie elektronicznej bez użycia podpisu elektronicznego weryfikowanego, za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, deklaracje: VAT-7, VAT-7K, VAT-7D za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się po 31 grudnia 2010 r. – w przypadku osób fizycznych będących podatnikami podatku VAT, PCC-3 (bez załącznika PCC-3A) dotyczące czynności dokonywanych po 31 grudnia 2011 r. W formie elektronicznej, bez użycia podpisu elektronicznego weryfikowanego nie mogą być składane deklaracje autoryzowane przez pełnomocnika.
Urzędników ciekawi satysfakcja
Można ocenić pracę magistrackich urzędników w formie anonimowej ankiety. Powstała w ramach projektu „Sprawny samorząd”, w którym Racibórz uczestniczy z 9 innymi samorządami. 8 pytań wypełnia się internetowo lub telefonicznie. Chodzi o zmierzenie poziomu satysfakcji klientów magistratu, korzystających w ostatnim półroczu z usług przy Batorego. Ankieta znajduje się na miejskiej witrynie raciborz.pl