Zajęcia nie tylko dla uzdolnionych WIP-ów
Rudnik. Do zajęć dodatkowych planowanych zarówno z myślą o uczniach słabszych, wymagających pomocy w nauce, jak i dzieciach zdolnych zainteresowanych poszerzeniem swej wiedzy przygotowuje się ZSO w Grzegorzowicach.
Z inicjatywy dyrektor placówki Małgorzaty Szatanek od listopada realizowany będzie projekt „Imprinting ICT w szkole WiP-ów” (Wykorzystujących Informatykę Praktycznie) finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
– Zadaniem szkoły jest udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formie dodatkowych godzin nauczycielskich. Ponieważ w małych szkołach, jak nasza nie jesteśmy w stanie takich godzin realizować, dlatego projekt ten jest bardzo pomocny – mówi dyrektor Małgorzata Szatanek.
Mogą wziąć w nim udział zarówno dzieci szkoły podstawowej (za wyjątkiem uczniów klas I-III), jak i gimnazjaliści. Prowadzone będą też zajęcia indywidualne dla uczniów klas III gimnazjum oraz ich rodziców na wzór poradni psychologiczno-pedagogicznej. Ponadto zaplanowano zajęcia rozwijające zdolności i umiejętności z j. angielskiego w oparciu o techniki zapamiętywania.
W niewielkich ośmioosobowych grupach dzieci mniej uzdolnione będą raz w tygodniu podnosić swą wiedzę w ramach wybranych przedmiotów. Poza tym zorganizowane zostaną trzygodzinne spotkania w soboty, kiedy uczniowie zdolni mogą wzbogacać swą wiedzę uczestnicząc w niestandardowych zajęciach. Ponieważ lekcje uzupełniające zaplanowano po godzinach oraz w dni wolne od zajęć, dzieci otrzymają posiłki w formie cateringu, a także z myślą o nich przygotowano dowozy do szkoły.
Wartość projektu szacowana jest na 260 tys. zł. Gmina partycypuje w ok. 10 proc. kosztów tego przedsięwzięcia dydaktycznego m.in. udostępniając sale do zajęć.
Obecnie do grzegorzowickiej szkoły podstawowej uczęszcza ok. 80 uczniów, a do gimnazjum ponad 50 uczniów.
Od kilku miesięcy również nauczyciele placówki w Grzegorzowicach biorą udział w projekcie „Szkoła WIP-ów” realizowanym w ramach wspomnianego programu. Celem tego projektu jest podniesienie kompetencji merytorycznych i metodycznych nauczycieli gminy Rudnik w zakresie wykorzystywania technologii komputerowej. Zajęcia te pokazują też nauczycielom możliwości i sposoby prowadzenia zajęć dydaktycznych z zastosowaniem platformy edukacyjnej tablicy interaktywnej i komputera. Potrwają one do końca grudnia.
(ewa)