Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (1068) Data wydania: 30.10.12

Trudny kompromis z mandatami

KRZYŻANOWICE. Rada gminy decydowała 25 października o nowym podziale gminy na okręgi wyborcze. To wymóg nowej ustawy, która zmienia ordynację wyborczą w gminach. W przyszłych wyborach będziemy głosować na konkretnego kandydata, startującego w naszym okręgu. W związku z tym trzeba na nowo podzielić gminę.

 

W Krzyżanowicach najwięcej wątpliwości przysporzył podział mandatów właśnie w stolicy gminy. Pierwsza propozycja mówiła, że Nowa Wioska, Roszków i Krzyżanowice będą wybierać wspólnie trzech radnych do 15-osobowej rady gminy. Z Nowej Wioski były sygnały, że mieszkańcy sołectwa czują małe szanse na wybór kandydata ze swojej miejscowości. Liczba mieszkańców jest tu nieproporcjonalnie mniejsza niż w Krzyżanowicach i Roszkowie. Radne Emilia Kubik i Urszula Fas zaproponowały aby Nowa Wioska głosowała z Owsiszczami. W obu miejscowościach ma być na to zgoda i wniosek radnych przeszedł bez dyskusji.

Nadal trzy mandaty pozostały dla Krzyżanowic i Roszkowa. Wyborcze połączenie tych dwóch miejscowości nie podobało się radnej Marii Riedel, która reprezentuje w radzie Roszków. Radna uważała, że jej wiosce należy się osobny mandat, o który teraz może być ciężko. W Krzyżanowicach jest więcej mieszkańców i nawet gdyby 466 wyborców z Roszkowa zagłosowało na swojego kandydata to i tak mogło to być za mało. – Jest nas prawie tyle samo co w Bolesławiu gdzie sołectwo ma dla siebie jeden mandat – argumentowała Maria Riedel, wnioskując o dwa mandaty dla Krzyżanowic i jeden dla Roszkowa.

Przewodniczący rady Paweł Lasak z Krzyżanowic był gotowy na tę propozycję, lecz inna miejscowa radna, Emilia Kubik stanowczo się sprzeciwiła. – Nie możemy w ten sposób oddać radnego, co powiedzą na to ludzie? – zastanawiała się, zgłaszając wniosek, że to Krzyżanowice powinny mieć tylko dla siebie trzy mandaty.

Radni z innych wiosek próbowali uspokoić atmosferę. Obawiali się, że przepychanki o mandaty mogą znów trwać godzinami jak to miało miejsce kilka dni wcześniej podczas obrad komisji gminnych. Zarządzono przerwę.

Wniosek radnej Riedel nie uzyskał poparcia, przy 8 głosach sprzeciwu. Na to zareagowała radna Kubik, która wycofała, jak powiedziała „z wielkim bólem” swój wniosek. Radna z Roszkowa jednak nie odpuściła i prosiła o zmianę granicy okręgów w Krzyżanowicach tak, aby wyrównać szanse jej wioski na swojego kandydata w radzie gminy. Propozycja przeszła.

Z takimi modyfikacjami rajcy przyjęli uchwałę o nowym podziale gminy na okręgi wyborcze. Tworków, jako najliczniejsza wioska w gminie, w radzie będzie mieć swoją twardą czwórkę radnych, Chałupki i Bieńkowice po dwóch, Krzyżanowice z Roszkowem trójkę, Owsiszcze z Nową Wioską, Bolesław, Rudyszwałd i Zabełków po jednym.

Wilhelm Wolnik, wójt senior, przysłuchujący się gorącej dyskusji, krytykował nowy zamysł ustawodawców, którzy po raz kolejny jego zdaniem, niszczą to co działało dobrze. Radni Adam Machowski i Andrzej Lipiec zaproponowali aby rada przesłała apel do rządu ze sprzeciwem wobec nowego prawa. Wniosek poparty został jednogłośnie.

Marcin Wojnarowski