30-lecie klubu seniora SM Nowoczesna
Polonezem powitalnym w wykonaniu Chóru „Złota Jesień” i zespołu wokalnego „Cegiełka” pod kierunkiem Jana Dubiela rozpoczęły się w raciborskiej Strzesze uroczystości z okazji 30-lecia Klubu Seniora SM „Nowoczesna” w Raciborzu.
W trzech spółdzielczych klubach osiedlowych „Cegiełka”, „Itaka” i „M-5” spotyka się obecnie 210 członków.
– Ważne jest, że przychodzicie do klubu seniora, bo oznacza to, że nie zamykacie się we własnym mieszkaniu i nie oddajecie się rozmyślaniom – przyznała prowadząca jubileuszowe spotkanie dyrektor Klubu Osiedlowego „Itaka” Jadwiga Osadców.
Mówiąc zaś o aktywnej działalności klubu przypomniała chociażby o 86 zorganizowanych już wycieczkach z udziałem seniorów, do wielu atrakcyjnych miejscowości w Polsce, jak i za granicę np. do Rzymu czy Lourdes.
– 30-lecie klubu seniora to wielka duma i zaszczyt, że mogę się z wami spotkać, jesteście solą SM „Nowoczesna” w Raciborzu – podkreślił znaczenie klubów prezes spółdzielni Tadeusz Wojnar.
Nie wyobraża on sobie, aby dla ludzi mieszkających w spółdzielczych zasobach dzień przejścia na emeryturę stał się momentem, w którym nie potrafią znaleźć swojego miejsca. Zwracając się zaś do pań poprosił, aby więcej aktywności zaszczepili w swoich mężczyznach.
– Powtarzam swoim przyjaciołom, oby film „Seksmisja” nie był złym prorokiem dla mężczyzn. Panowie proszę nie dajcie się zepchnąć na margines funkcjonowania – apelował prezes Tadeusz Wojnar.
Jubileuszowe spotkanie było okazją do przekazania listów gratulacyjnych Zarządu SM „Nowoczesna”, które prezes wręczył przedstawicielom trzech klubów seniora, natomiast Honorowe Odznaki ZG Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach otrzymali: srebrną Bronisław Bugała oraz brązowe Krystyna Mańkowska, Andrzej Tytko, Gertruda Wocka, Teresa Wydra i Wilhelm Wydra. Wyróżnienia muzyczne wręczył przewodniczący Oddziału Raciborskiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr Piotr Libera oraz wiceprzewodniczący i długoletni dyrygent tegoż oddziału Paweł Kowol.
Rocznicowe spotkanie uświetnił występ solisty Opery Śląskiej w Bytomiu Juliusza Ursyna Niemcewicza – tenora, współpracującego z Teatrem Wielkim w Warszawie.
(ewa)