Kuźnia i jej burmistrz w gronie najlepszych
KUŹNIA RACIBORSKA. Rita Serafin w pierwszej dziesiątce burmistrzów i prezydentów polskich miast poniżej 100 tys. mieszkańców.
Redakcja „Dziennika Gazeta Prawna” zorganizowała plebiscyt pod nazwą „Perły Samorządu 2012”. Ranking gmin zorganizowany był w dwóch kategoriach – „Najlepsi Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie” a także w kategorii „Najlepsze Samorządy”.
Włodarzy miast i samorządy sklasyfikowano w grupach: szefowie miast powyżej 100 tys. mieszkańców, szefowie miast poniżej 100 tys. mieszkańców oraz wójtowie gmin wiejskich.
Ogłoszenie wyników i wręczenie wyróżnień w poszczególnych kategoriach miało miejsce 17 stycznia w Pałacu Prymasowskim w Warszawie z udziałem ponad 200 samorządowców z całej Polski.
Jak wyjaśnili organizatorzy, oceniano m.in. formy aktywności jak inicjatywy społeczne, zaangażowanie w strukturach samorządowych, liczbę złożonych wniosków o finansowanie zewnętrzne i liczbę wniosków rozpatrzonych pozytywnie. Skupiano się również na działalności w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, ochrony środowiska oraz turystyki, sportu i rekreacji.
W tej części ankietowego badania, burmistrz Rita Serafin mogła pochwalić się znaczącymi osiągnięciami, m.in. – pozyskaniem kwoty ponad 1 tys. 100 zł środków zewnętrznych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, organizacją 30 imprez kulturalnych i sportowych w roku 2011, uczestnictwem w czterech organizacjach samorządowych (w tym pełnienie funkcji przewodniczącej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich).
W wyniku punktacji, zgromadzonej na podstawie ogólnopolskiego badania ankietowego, Rita Serafin uplasowała się w pierwszej dziesiątce burmistrzów i prezydentów polskich miast poniżej 100 tys. mieszkańców.
Powodem do dumy dla samorządowców jest również wysokie miejsce gminy Kuźnia Raciborska w grupie dwudziestu miast poniżej 100 tys. mieszkańców w kategorii „Najlepszy samorząd”. Takich miast mamy w Polsce ponad 850.
Jak wyjaśniają urzędnicy z kuźniańskiego magistratu, o bardzo wysokiej lokacie ich gminy zadecydowały: środki zewnętrzne pozyskane od 2010 r. na inwestycje infrastrukturalne (11 mln 862 tys. 683 zł), bardzo szeroki wachlarz instrumentów pomocowych z jakich pozyskiwano środki (EFS, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, Ministerstwo Sportu, Ministerstwo Edukacji Narodowej itp.), wydatki ponoszone na ochronę środowiska czy też procent wydatków budżetu gminy na działania związane z turystyką, sportem i rekreacją.
Pełne wyniki rankingu opublikuje pod koniec stycznia 2013 roku „Dziennik Gazeta Prawna”.
(woj)